Hollanda'da polis, Türk yolcuları köpeklerle aradı

Hollanda'da polis, Türk yolcuları köpeklerle aradı.16787
  • Giriş : 06.06.2008 / 11:31:00

Hollanda'daki Shiphol havalimanında Türklerin uçak kapısında köpekler ile kontrol edilmesi tepki çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul-Amsterdam seferini yapan THY 1952 uçağı ile Amsterdam'a gelen yolcular uçaktan çıkar çıkmaz polis köpekleri ile karşı karşıya kaldı. Neye uğradıklarını şaşıran vatandaşlar salya akıtan köpekten uzak durmak için bayağı zorlandılar.

Yolcuların tepkisi üzerine Amsterdam Schiphol havalimanı polis yetkilileri uyuşturucu aradıklarını söyledi. İşadamı Sabri Karapınar, "Bu ne biçim uygulama, eğer şüphelendikleri bir durum var ise başka bir açık alanda yapsınlar" diye tepkisini dile getirdi.

Başka bir işadamı olan Rahmi Türkmen, uzun yıllardır Amsterdam-İstanbul ve İstanbul-Amsterdam seferini yaptığını, böyle bir uygulamaya ilk defa rastladığını söyledi. Türkmen "Gerçekten koca bir köpeği görünce biraz şaşırdım.Normalde uçaktan iner inmez bu tür kontrolün olması birazda canımız sıktı. Polislerin bir açıklama yapmadan bunu yapmaları birazda bizi üzdü.Tamam iş icabı olabilir.Fakat neden bizim Türk yolculara yapılıyor. Diğer şirketler aracılığı ile Hollanda'ya gelen kişilere bu uygulama neden yapılmıyor" dedi.

İki ay önce Hollanda Polisi, başkent Amsterdam'dakí Schiphol Havaalanı'nda faaliyet gösterdiği bildirilen bir uyuşturucu şebekesini ortaya çıkarmıştı. Polisten yapılan açıklamada, şebekenin 8 elemanının yakalanarak gözaltına alındıkları ve bu elemanlardan 7'sinin havaalanında çalışan görevliler olduğu belirtilmişti.

Yaklaşık 4 aylık bir izleme sonucu ortaya çıkarıldığı bildirilen şebeke elemanlarıyla birlikte, 200 kilogram kokaine de el konulduğu aktarılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious