Hollanda'da Selimiye Camiinde mutlu son

Hollanda'da Selimiye Camiinde mutlu son.9693
  • Giriş : 23.02.2008 / 17:26:00

Hollanda'nın Haarlem kentinde Diyanet Vakfına bağlı olarak vatandaşların katkılarıyla yaptırılan Selimiye Camisi törenle ibadete açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hollandalı ve Türklerden oluşan kalabalık bir vatandaş topluluğunun katıldığı törende konuşan Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Bülent Şenay, caminin yapımının birinci aşama olduğunu, bunun başarıyla tamamlandığını, şimdiyse 'gönülleri ve cemaatini' imar etme zamanı olduğunu söyledi.

Şenay, bu açıdan ibadet yerlerinin yapılması kadar bunun içinin ve maneviyatının da doldurulmasının büyük önem taşıdığını vurgulayarak, gençlerin, özellikle yeni kuşakların eğitiminin toplumun geleceği açısından büyük önem taşıdığını anlattı. Şenay, camilerin bu anlamda ibadet yanında eğitim hizmeti de verdiklerini vurguladı. Şenay, caminin yapımı sırasında gelen eleştirilere karşı Hollanda makamlarının gösterdiği ilgi ve yakınlığa da teşekkür etti.

-BİRLEŞTİRİCİ ÖZELLİK-

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. M.Şevki Aydın da, caminin açılışı dolayısıyla Türk ve Hollandalıların bugün burada bir kardeşlik örneği sergilediğini ve bu kardeşliğin devam etmesini dilediğini söyledi.

Aydın, camilerin insanları birleştiren, buluşturan mabetler olduğunu, burada sergilenen tablonun da bunu gösterdiğini anlattı. Camide yalnızca namaz kılınmadığını, toplumun en önemli ve en eski eğitim kurumu özelliği de taşıdığını belirten Aydın, bu çerçevede bu caminin Haarlem kentinde yaşayan Türklerin sosyal ve kültürel yapısını da olumlu etkileyeceğini kaydetti.

Eski Milli Eğitim Bakanlarından ve halen TBMM Eğitim ve Kültür Komisyonu Başkanlığını yürüten Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Sağlam da Selimiye Camisinin açılışının, bu ülkedeki Türk toplumu adına gurur verici bir gelişme olduğunu belirtti ve anne babaların çocuklarının eğitimine her zamankinden daha çok önem vermeleri çağrısında bulundu. Haarlem Belediye Başkan Yardımcısı Martin Divindaal da törende yaptığı konuşmada, “Haarlemli Türklerin anıtsal bir özellik taşıyan bu camiye kavuşmalarıyla yaşadıkları sevinci" paylaştığını söyledi.

Divindaal, başından bu yana caminin yapımıyla ilgili bazı sorunlar yaşandığını, bu sorunlara ve basında yer alan olumsuz haber ve yazılara rağmen, Türk toplumunun yılmadan mücadele ettiğini ve cebinden para ödeyerek bunu başardığını, bu durumun gerçekten takdire değer olduğunu söyledi. Haarlem kentinde, arsası 2000'li yılların hemen başında satın alınan ancak semt sakinlerinin karşı çıkması yüzünden uzun süre inşaat izni alınamayan Selimiye Camisi, mahkeme kararıyla bu hakkı kazandı ve yapımı son iki yıl içinde tamamlandı.

Minaresi bulunmayan ve üzerinde toplam 40 üçgenden oluşan büyük bir yeşil kubbeyle kaplı camide yaklaşık 2000 kişi aynı anda ibadet yapabiliyor. Sosyal ve kültürel faaliyetlerle kadınlar için ayrı ibadet ve faaliyet alanları da olan caminin, gerek konum olarak oturma biçimi, gerekse iç düzenlemesinde İslam hukukunun özellikleri de yansıtılıyor.

Arsası dışında yapım maliyeti 2 milyon avroyu aşan caminin giderlerinin tamamı vatandaşların katkılarıyla karşılanıyor. Selimiye Camisinin açılış törenine, Türkiye'den gelen konukların yanı sıra Rotterdam ve Deventer başkonsoloslukları din hizmetleri ataşeleriyle Haarlem Belediyesi yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı. Törende, mehteran takımıyla halk oyunları gösterileri de sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious