Hollanda'da Türk vekil sayısı 4 oldu

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Hollanda'da yapılan genel seçimlerin kesin sonuçları açıklanırken, 3 Türk adaydan sonra Demokratlar 66 Partisi'nden Fatma Koşer Kaya da tercihli oylarla parlamentoya girmeyi başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçim Komisyonu tarafından bugün düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan sonuçlara göre, 3 üyelik kazanan Demokratlar 66 Partisi listesinin 6. sırasında yer alan Fatma Koşer Kaya, toplam 34 bin 564 tercihli oy aldı. Kaya, bu oyla partinin ikinci sırasından milletvekilliğini kazandı.

Seçimlerden sonra resmi olmayan kesin sonuçlara göre daha önce Sosyal Demokrat İşçi Partisi listesinin ikinci sırasında Nebahat Albayrak, Hristiyan Demokrat Parti'nin 19. sırasından Coşkun Çörüz ve Sosyalist Parti'nin 14. sırasında Saadet Karabulut'un meclise girmesi kesinlik kazanmıştı.

Nebahat Albayrak 122 bin 779 tercihli oy alırken, Saadet Karabulut 17 bin 333, Coşkun Çörüz de 1076 tercihli oy aldı. Sosyalist Parti'den seçilen Saadet Karabulut, tercihli oylarının yüksek olması dolayısıyla, seçilen partili milletvekilleri arasında üçüncü sıraya yükseldi.

Seçim Komisyonunun düzenlediği basın toplantısına Fatma Koşer Kaya da katıldı ve kendisi açısından ortaya çıkan olumlu sonuçtan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Kaya, kendisine tercihli oy veren Türk vatandaşlarına teşekkür etti ve parlamentoda bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de içinden geldiği toplumun sorunlarını dile getirmeye ve çözüm yolları bulunmasına partisiyle birlikte katkı sağlamaya çalışacağını söyledi.

Hollanda'da 22 Kasım Çarşamba günü yapılan seçimlerde merkez sağ ve merkez solda yer alan büyük partiler oy kaybına uğrarken, Sosyalist Parti ve aşırı sağda yer alan ve seçimlere ilk kez katılan Özgürlükler Partisi ile diğer bir sağ parti olan Hristiyan Birlik en kazançlı çıkan partiler olmuşlardı.

Kesin sonuçlara göre, katılım oranı yüzde 80,35 olarak gerçekleşen seçimlerde, 150 üyeli Temsilciler Meclisindeki partilerin üye dağılımı şöyle oluştu:
Hristiyan Demokrat Parti (CDA) 41
Sosyal Demokrat İşçi Partisi (PVDA) 33
Sosyalist Parti (SP) 25
Liberal Parti (VVD) 22
Özgürlük Partisi 9
Yeşil Sol (GL) 7
Hristiyan Birlik (CU) 6
Demokratlar 66 (D-66) 3
Devletçi Reformist Parti (SGP) 2
Hayvan Sevenler Partisi (PVDD) 2

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious