Hollanda'da Türkiye Enstitüsü açıldı

Hollanda'da Türkiye Enstitüsü açıldı.6020
  • Giriş : 28.11.2007 / 10:27:00

Hollanda’da,iş dünyasının destek ve girişimiyle, Türkiye’yi bu ülkede, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel yönlerden daha iyi tanıtabilmek amacıyla kurulan Türkiye Enstitüsü, açıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hollanda Sanayici ve İşadamları Derneğinin (VNO/NCW) binasında düzenlenen ve çok sayıda bilim adamı, politikacı ve sivil toplum kuruluş temsilcisinin hazır bulunduğu törende, açılış, Lahey Belediye Başkanı Wim Deetman tarafından yapıldı.

Türkiye Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Floris Maljers, törende yaptığı konuşmada, kuruluşun, tamamen bağımsız olarak çalışacağını ve düzenlenecek faaliyetlerle Türkiye’nin Hollanda’da daha iyi tanıtımının yapılacağını söyledi.

Türkiye’nin tanıtımının ve karşılıklı bilgi akışının, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde önem taşıdığına işaret eden Maljers, kuruluşun doğrudan Türkiye’nin AB üyeliği için çalışmayacağını, ancak yapacakları çalışmaların üyelik sürecine kesinlikle olumlu katkısı olacağını anlattı.

Maljers, Türkiye Enstitüsünün yapacağı tanıtım çalışmalarını, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, eğitim kuruluşları, basın ve öteki kuruluşlarla işbirliği içinde yürüteceğini ve bu çerçevede, konferans, yuvarlak masa ve bilgilendirme toplantıları gibi etkinlikler düzenleyeceklerini kaydetti.

EKONOMİK GÜÇ
Hollanda Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Bernard Wientjes de Türkiye’nin, bölgesinde ekonomik ve stratejik açıdan çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini desteklediklerini ve Türkiye’yi, müzakere takviminin sonunda üye olarak görmek istediklerini söyledi.

Wientjes, Hollanda iş dünyasının, Türkiye’ye, ekonomik ilişkiler açısından Çin, Rusya ve Hindistan ile aynı düzeyde önem verdiğini kaydetti.

Hollanda’nın eski dışişleri ve eski AB dış politika yüksek temsilcisi Hans Van den Broek da AB’nin 1999 yılında Türkiye’yi resmi olarak aday ilan etmekle çok büyük bir adım attığını belirterek, Türkiye’nin AB için çok önemli olduğunu ve mutlaka üye olması gerektiğine inandığını söyledi.

Van den Broek, AB’nin üyelik sürecinde Türkiye’ye verdiği sözleri yeri getirmesini de istedi.

Müzakere sürecinde doğru iletişimin önemine işaret eden Van den Broek, bu enstitünün bu açıdan önemli bir işlevi yerine getireceğini belirterek,söszlerini şöyle sürdürdü:

"Enstitü büyük ölçüde, AB’ye üyelik sürecinde Türkiye’nin gücünü ve konumunu doğru bir şekilde anlatarak, kamuoyunda Türkiye ile ilgili doğru yargıların oluşmasını da sağlayacaktır."

UCU AÇIK ÜYELİK

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soli Özel de, Türkiye’nin son 10 yılda geçirdiği değişimleri anlattı.

Başta terör olmak üzere Türkiye’nin halen önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu anımsatan Prof. Dr. Özel, bütün bu sorunlara rağmen, Türkiye’nin üyelik sürecinde başarılı çalışmalar yaptığını vurguladı ve bunun AB tarafından doğru değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

AB’nin Türkiye için kesin bir şekilde üyelik sözü vermesi gerektiğini ifade eden Özel, ucu açık bir müzakere sürecinin kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Özel, Türkiye’nin üyeliğine, tarihi, coğrafi konum, kültürel miras, dini değerler gibi gerekçelerle karşı çıkılmasının da son derece yanlış ve AB’nin kendi değerleriyle çelişen bir durum olduğunu söyledi.

Özel, Türkiye’nin Hollanda’da daha iyi anlaşılabilmesi için kurulan enstitünün iyi bir platform oluşturacağını kaydetti.

BÜYÜKELÇİ ALPAR

Türkiye’nin törene katılan Lahey Büyükelçisi Salahattin Alpar da törenden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, enstitü bir Hollanda girişimi olmasına rağmen, enstitüyü desteklediklerini ve kurumun yararlı çalışmalar yapacağına inandıklarını söyledi.

Enstitünün Türkiye hakkında Hollanda kamuoyuna bilgileri birinci elden aktarmasının çok yararlı olacağına inandıklarını vurgulayan Alpar, böyle bir enstitünün kurulmuş olmasının, Türkiye’nin kendi doğrularını başka kanallardan anlatmayacağı anlamına gelmediğini, Türkiye’nin kendi tanıtımını kendisinin yapmayı sürdüreceğini belirtti.

Hollanda Sanayici ve İşadamları Derneği ve Lahey Belediyesinin katkılarıyla kurularak bugün hizmete giren Türkiye Enstitüsünün oluşumunda girişimci olarak, Leiden Üniversitesi Türk Dili ve Kültürü bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Erik Jan-Zürcher, eski ekonomi bakanlarından Laurus Jan Brinkhorst, Unilever eski direktörü Floris Maljers ve Amsterdam Almanya Enstitüsü Başkanı Lily Sprangers başta olmak üzere bazı eski politikacı ve diplomatlarla Hollandalı ve Türk uzmanlar yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious