Hollanda'da yılda 25 futbolcu kalpten ölüyor

Hollanda'da yılda 25 futbolcu kalpten ölüyor .19145
  • Giriş : 26.09.2007 / 23:07:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:28:13

Maastricht Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her yıl yaklaşık 25 futbolcu top koştururken kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Krizden kurtulan futbolcuların yüzde 70'e yakını ise sahaları veda etmek zorunda kalıyor. 
Maastricht Üniversitesi Spor Bilimleri Öğretim Üyesi Dirk Veldman'ın başkanlığında bir heyetin elde ettiği sonuçlara göre, futbolda maç öncesi, maç anı ve maç sonrası meydana gelen kalp krizlerinden kurtulanların oranı yüzde 30'u geçmiyor.

Hollanda Futbol Federasyonu KNVB ile ortaklaşa yaptırılan araştırmada, 1980'li yılların başından bu yana, profesyonel ve amatör Futbol kulüplerinde oynayanlardan yaklaşık 500 sporcunun hayatını kaybettiği, binlerce sporcunun ise futbola veda etmek zorunda kaldığı kaydediliyor.

Genç yaşta gelen kalp krizlerinin orta yaştaki insanlara göre çok daha riskli olduğunu kaydeden KNVB doktoru Hans İnklaar ise, daha fazla can kaybına meydan vermemek için Futbol kulüplerinin konu üzerinde öncelikli olmasını istiyor.

Futbol kulüplerinde sağlık ekibi dışında bir de uzman kardiyolog bulundurma zorunluluğunu öngören KNVB doktoru İnklaar, Hollanda'da her üç kulüpten birinde elektroşok cihazı ile bir sağlık ekibi olmasına rağmen yeterli olmadığını ileri sürüyor.

Yapılacak yasal bir düzenlemeyle gerekli önlemlerin alınmasını isteyen İnklaar, sadece resmi karşılaşmalarda değil, idmanlarda da söz konusu cihaz ve ekibin bulunması gerekir” diyor.

Hollanda Futbol Federasyonu, muhtemel kalp krizlerine karşı alınması gereken önlem ve önerileri Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA'ya bildireceklerini, ayrıca isteyen her ülkeyle bu konuyla ilgili görüş alışverişinde bulunabileceklerini bildiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious