Hollanda'dan acı itiraflar

Hollanda'dan acı itiraflar.13259
  • Giriş : 23.06.2009 / 12:45:00

THY uçağına yönelik ilk yardım raporu açıklandı. Hollandalı yetkililerin açıklaması yüreğimizi bir kez daha burktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

THY uçağına yönelik ilk yardım raporu açıklandı: İletişim sistemi çalışmadı, görevlilerin birbiri ile irtibatı koptu. Aralarında tartışan görevliler yolcuların sağlık durumlarını doğru tespit edemedi

Hollanda'da 25 Şubat'ta düşen Türk Hava Yolları (THY) uçağına yönelik ilk yardım çalışmalarının değerlendirilmesine ilişkin yapılan araştırma sonuçları, Hollanda İçişleri Bakanlığı tarafından dün açıklandı. Rapora göre, bu tür durumlarda polis ve yardım görevlileri arasında kullanılan 'C2000' denilen iletişim sistemi aşırı yüklenme yüzünden çok iyi çalışmadı.
Kimi zaman görevliler cep telefonlarını kullanmak zorunda kaldı. Araştırma Konseyi yetkililerinin olay yerine gelişinden bazı görevlilerin haberi olmadı ve bu durum, görevliler arasında istenmeyen tartışmaları beraberinde getirdi. Yardım görevlilerinden bazıları, hangi yolcuların ağır, hangilerinin hafif yaralı olduğu konusunda da tahmin hatası yaptı.

YOLCU YAKINLARI GEÇ BİLGİLENDİRİLDİ

Rapora göre, yaralı yolcu listesinin hazırlanmasında ve yakınlarına bildirilmesinde de istenilen hız sağlanamadı. Hastanelerdeki yolcuların listesinin tam olarak belirlenmesi ve ilgili yerlere bildirilmesi süresi uzadı.

Buna karşılık raporda, ilk yardım çalışmaları için kazadan sonra tüm görevlilerin olay yerine çok hızlı ulaşarak çalışmaya başladıkları, gerekli yerlere gerekli uyarı ve bilgilerin verildiği belirtildi. Yaralıların hastaneye taşınması, yolcu yakınları için toplanma merkezinin oluşturulması ve bu amaçla gerekli her türlü yardımın sunulmasında, hiçbir hata olmaksızın çalışmalar başarıyla yerine getirildiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*