Hollanda'dan kapatma davasına tepki

Hollanda'dan kapatma davasına tepki.6894
  • Giriş : 20.03.2008 / 18:15:00

Ak Parti'ye karşı açılan kapatma davasına bir tepki de Hollanda'daki Türk sivil toplum kuruluşları ve Türk kökenli siyasetçiler gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokratik rejimlerin vazgeçilmez unsurları olan siyasi partilerin kapatılma tehlikesine maruz kalmalarına seyirci kalmanın en az kapatma eylemi kadar tehlikeli olduğunu dile getiren sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasetçiler, Lahey'deki parlamento basın merkezi Nieuwspoort'ta düzenledikleri toplantıda, bu duruma karşı olduklarını açıkladılar.

Aralarında Avrupa Türk Demokratlar Birliği Hollanda şubesi (UETD), Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD), Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliği (HTIB) gibi sivil toplum kuruluşlarıyla Hıristiyan Demokrat Parti Milletvekili Coşkun Çörüz'ün de bulunduğu çok sayıda siyasetçi, yayınladıkları ortak bildiride kapatma davasının Türkiye'yi Avrupa'da gülünç bir duruma düşürdüğüne dikkat çektiler.

Hollanda Türk toplumu temsilcileri adına hazırlanan ortak bildiride, Bu davanın sadece demokrasiyi değil aynı zamanda Türkiye'nin itibarını da zedelediğine dikkat çekildi. UETD Genel Sekreteri Ahmet Suat Arı tarafından okunan ortak bildiride ayrıca, 'Her ne kadar yargının adil karar vereceğine inansak da, demokrasiye inanan herkesi, bu konuda tavır almaya davet ediyoruz' görüşüne yer verildi.

Hollanda Türkleri, şu görüşleri dile getirdi: "Bize göre demokratik rejimlerin vazgeçilmez unsurları olan siyasi partilerin kapatılma tehlikesine maruz kalmalarına seyirci kalmak, en az kapatma eylemi kadar tehlikelidir. Biz Hollandalı Türkler olarak hukukun siyasete alet edilmesini, siyasi partilere baskı yapılmasını ve en önemlisi halkın tercihlerine saygısızlığı şiddetle kınıyoruz. Siyasi partilerin üzerlerinde sürekli Demokles'in kılıcını hissettiği bir ülkede demokrasinin gelişmesi mümkün değildir." Demokrasilerde siyasi partilere tavır koyması gerekenin halk olduğu vurgulanan açıklamada, "Biz Hollanda Türkleri olarak hukukun siyasete alet edilmeyeceğine inanmaktayız." denildi. Açıklamada, davanın Türkiye'nin AB ortaklık müzakerelerini de olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious