Hollanda'den RTÜK'e tebrik

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Hollanda Büyükelçisi Marcel Kurpershoek, “Akıllı İşaretler” uygulaması nedeniyle RTÜK Başkanı Zahid Akman’ı tebrik etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollanda Büyükelçisi Marcel Kurpershoek, RTÜK Başkanı Zahid Akman’ı makamında ziyaret etti.
Kurpershoek, Televizyon yayınlarındaki olası zararlı içeriğe karşı çocukların ve gençlerin bilinçlendirilmesi amacıyla, Hollanda hükümetince oluşturulan MATRA (Katılım Öncesi Projeler Programı) fonu kullanılarak 23 Nisan 2006 tarihinden itibaren Türkiye’de de hayata geçirilen Akıllı İşaretler Uyarı Sistemi’nin başarısını gördüğünü ifade ederek, RTÜK Başkanı Akman'ı tebrik etti.
Akman görüşmede, Hollanda ile daha pek çok projeye imza atmak için çalışma yürüttüklerini belirtti. Kurpershoek, ise Hollanda’da uygulanan bir çalışmanın Türkiye’de de kısa zamanda başarıya ulaştığını ifade etti.
Akıllı İşaretler, televizyon yayınlarının çocuklar ve gençler üzerindeki etkileri düşünülerek, toplumun ihtiyaçları, kamuoyunun istek ve beklentileri doğrultusunda geliştirildi. Üniversitelerin iletişim fakülteleri ile psikoloji bölümlerinden, tıp fakültelerinin çocuk ve ergen ruh sağlığı bölümlerinden öğretim üyelerinin ve uzmanların katılımıyla, Üst Kurul bünyesinde oluşturulan komisyonlar, yayınlardaki zararlı içerik kategorilerini, yaş kategorilerini ve kullanılacak sembollerin özelliklerini belirlediler. Sistemin uygulanması aşamasında Hollanda Hükümeti tarafından, AB mevzuatının uygulanması üzerinde odaklanacak ikili işbirliği projeleri vasıtasıyla Avrupa Birliği üyelik kriterlerinin yerine getirilmesinde aday ülkelere yardımcı olmak amacıyla oluşturulan MATRA- Katılım Öncesi Projeler Programı bünyesindeki bir fon kullanıldı.
Akıllı İşaretler Uyarı Sistemi 23 Nisan 2006 tarihinden itibaren tüm ulusal televizyon kanalları tarafından uygulanmaya başlandı. Halen yerel televizyon kanalları tarafından da kullanılan sistem, çocuk ve gençleri cinsellik, şiddet, olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar (kötü dil kullanımı, sigara, alkol, kumar ve madde bağımlılığına özendirme, her türlü ayrımcılık ve intihar sahnelerinin gösterilmesi) gibi zararlı yayın içeriğine karşı korumayı amaçlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious