Hollandalı çocuklar daha mutlu

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Hollanda'da yaşayan çocukların Avrupa'nın diğer bölgelerinde ve ABD'de yaşayanlara göre daha mutlu olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM Çocuk Fonu UNICEF'in, araç-gerece sahip olma, sağlık, güvenlik, eğitim, aile ve diğer çocuklarla ilişki, davranış ve riskler ile bireysel huzur gibi kriterleri göz önüne alarak yaptığı araştırma, Hollandalı çocukların refah düzeyinin diğer ülkelerde yaşayanlarınkine göre daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatına (OECD) üye ülkelerde yapılan araştırmaya göre refah düzeyi yüksek çocukların yaşadığı ülkeler listesinin ilk dört sırasında Kuzey Avrupa ülkeleri bulunuyor.

“Çocukların refah düzeyi ile kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla arasında doğrudan bir ilişki olmadığının” vurgulandığı UNICEF raporunda, Çek Cumhuriyeti örneği verilerek bu ülkenin Fransa, Avusturya, ABD ve İngiltere gibi daha zengin ülkeleri geride bıraktığı ve listede üst sıralarda yer aldığı belirtildi.

Tüm ülkelerin kriterleri yerine getirmede boşluklarının olduğunun belirtildiği raporda, Hollandalı çocukların diğer ülkelerdekilere oranla araç-gereç bakımından daha az mutlu olduğu tespitine yer verildi. Diğer çocuklarla ve aileyle ilgili kriteri en iyi İtalya'nın yerine getirdiği; aileleriyle birlikte haftada bir defadan fazla yemek yediğini ya da ailelerinin onlarla sohbet için zaman ayırdığını söyleyen çocukların oranına bakılarak İsveç'in diğer çocuklar ve aile ilişkileri konusunda ilerleme kaydetmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Raporun OECD ülkelerinin bu konuda gelişme kaydedilmesi için temel ve gerçekçi bir rehber olmasını isteyen UNICEF, çocukların refah düzeyinin artırılmasının imkansız olmadığını, ancak bunun izlenecek politikalarla belirlenebileceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious