Hollanda'da tartışmalar büyüyor

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Hollanda'nın Dünya Kupası’ndan elenmesi ile ilgili tartışmalar sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hollanda'nın Futbol efsanesi Johan Cruyff, Hollanda'nın Dünyü Kupası'ndan elenmesinden, Hollanda Milli Takımı'na büyük güç katabilecek forvet oyuncusu Salamon Kalou'ya Hollanda pasaportu verilmesine engel çıkaran Azınlık İşleri ve Uyum Bakanı Rita Verdonk'u sorumlu tuttu.
Hollanda'da yayınlanan De Telegraaf gazetesinde yayınlanan makalesinde Cruyff, Fildişi Sahilleri doğumlu Kalou'nun, vatandaş olabilse, dünya kupasında Hollanda'ya büyük bir güç katabileceğini söyledi. 'Bakanın tek sorumlu olduğunu söylemiyorum ama o da suçlanması gerekenlerden biri' diyen Barselona eski teknik direktörlerinden Cruyff, 'Dünya Kupası'nı izleyen ve bu turnuvanın ülke üzerindeki etkisini gören hiç kimse, Kalou'ya vatandaşlık verilmesinin, Hollanda'nın çıkarlarına olmayacağını söylemeyecektir' diyerek, Verdonk'un, Hollanda'nın hücum gücünü zayıflattığını öne sürdü. Kalou, son ana kadar süren girişimlere rağmen, Hollanda vatandaşı olamadığı için, takıma katılamamıştı.

- 'TAKIMI BANA EMANET ETMEK İSTEDİ AMA İSTEMEDİM' -

Cruyff aynı zamanda NOS kanalında katıldığı bir spor programında, kupa esnasında Teknik Direktör Marco Van Basten'in takımın sorumluluğunu kendisine devretmeyi ve yardımcılığını yapmayı teklif ettiğini de açıkladı.

'Takımın iyi ellerde olduğunu düşündüğüm için bu fikre sıcak bakmadım' diyen Cruyff, Van Basten'in aynı teklifi ilk olarak 2004 yazında yaptığını da hatırlattı. Kendisine yaptığı bu teklifle Van Basten'in kişilik kumaşının ne kadar kaliteli olduğunu gösterdiğini söyleyen Cruyff, 'Takımın başına ilk getirildiğinde bana bu teklifi yapması anlaşılabilir, ama Almanya'da üst tura çıkan bir teknik direktörün, aynı teklifi yinelemesi, onun ne kadar sağlam karakterde bir insan olduğunu gösterir.' şeklinde konuştu.

Dünya Kupası'nda 'ölüm grubu' olarak isimlendirilen gruptan başarı ile çıkan Hollanda, 2. tur maçlarında 25 Haziran'da Portekiz'e 1 - 0 yenilerek kupadan elenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious