Hollanda'ya sığınma talebi düştü

Hollanda'ya sığınma talebi düştü.14515
  • Giriş : 10.03.2008 / 09:20:00

Hollanda'ya sığınmak için müracaat edenlerin sayısının geçtiğimiz yıl oldukça düştüğü açıklandı. Uyum kursları ve kalma şartlarının zorlaştırılması başlıca nedenler arasında gösterildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hollanda'ya geçen yıl 9 bin 800 kişi sığınmacı olarak müracaat etti. Bu sayının önceki yıllara nazaran görünmemiş oranda bir düşüş olduğu açıklandı. Müracaatların çoğunluğunu Iraklılar ve Somaliler oluşturuyor.

Adalet Bakan Yardımcısı Nebahat Albayrak, bu ülkelerden gelen ilticacıların 2008 yılında daha da artacağını beklediklerini kaydetti. Albayrak,konu ile ilgili bir rapor hazırlayarak ilticacılar ile ilgili meclisi bilgilendirdiğini söyledi.

Albayrak özellikle, Somali'den ve Irak'tan gelen ilticacıların ülkelerindeki tehlikeli hayat şartlarından dolayı Hollanda'dan faydalandıklarını belirtti. Meclise sunulan rapora göre, Hollanda'da yaklaşık 6 bin 800 ilticacı 2007 yılının ikinci yarısında bulundukları yerleri terk etti. Bunların yaklaşık yüzde 40'ı çıkarılan af yasasından faydalanarak oturum izni almıştı.

Yılın ikinci yarısında da 5 bin 850 ilticacı Hollanda'yı terk etti. Bu oranın tüm ilticacıların yüzde 55'ni oluşturduğu kaydedildi. Hollanda'yı terk etmek zorunda kalan ilticacıların yüzde 40'tan fazlasının gittiği ülkenin beli olmadığı açıklandı.

Bu kişilerin yapılan takip ve izlemeler neticesinde büyük bir bölümünün kaçakçılık işine girdiği belirtildi..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious