Hollbrooke'tan Kerkük uyarsı

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Başkent Bağdat'ta kan gövdeyi götürürken Amerikan yönetimi, Irak'ın kuzeyine özel bir önem veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzlenimlerini Washington Post'a yazan Amerikalı diplomat, ''Türkiye'nin Kerkük'teki endişelerine cevap verilmeli'' dedi.

Bir süredir Irak'ın kuzeyinde bulunan ABD'nin eski BM büyükelçilerinden Richard Holbrooke, bölgedeki bağımsız devlet kurma çabalarına dikkat çekerek, bölgede uzlaşmanın hem Kuzey Irak'taki Kürtlerin, hem de Türkiye'nin yararına olacağını söyledi.

Holbrooke, The Washington Post gazetesi için kaleme aldığı, Erbil çıkışlı ''Türkler ve Kürtler için Fırsat'' başlıklı yazısında, PKK teröristlerinin Irak sınırından Türkiye'ye düzenledikleri saldırıların engellenmesi konusunun çok büyük öncelik taşıdığını ifade etti. Holbrooke yazısında, Iraklı Kürtlerin bağımsızlık isteğine işaret ederken, ''bölgedeki Kürtler ile Türkiye arasında bir savaş çıkabilir mi?'' sorusunu sordu.

Türklerle Iraklı kürt gruplar arasında ''yüzyıllardır düşmanlık''olduğu gibi gerçek dışı bir iddiayı gündeme taşıyan Amerikalı diplomat ''buna rağmen bir uzlaşma sağlanması hem Türkiye'nin hem de kuzey Irak'taki Kürtler'in uzun dönemli çıkarınadır'' dedi. Holbrooke, bölgedeki PKK kamplarına Türk ordusunun sınırlı bir operasyon düzenlemesi ihtimalinin de bulunduğuna dikkat çekerken, Türk hükümetinin, seçim yılında siyasi baskılar nedeniyle böyle bir yola başvurma baskısını üzerinde hissedebileceğini savundu.
Kerkük'ün statüsü konusuna da değinen Holbrooke, muhtemel bir krizin önlenmesi için ABD'nin ''aracı olması'' gerektiğini yazdı. Türkiye'nin Kerkük'teki endişelerine cevap verilmesi gerektiğini söyleyen Amerikalı diplomat, Türkiye'nin de,teknik olarak halen Irak'ın parçası olan bölgenin koruyucusu olabileceğini''
ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious