Hollywood bana gelsin

Hollywood bana gelsin.12493
  • Giriş : 22.06.2008 / 23:07:00

Bir İstanbul Masalı’nda yakaladığı şöhretten sonra şimdi tiyatroyla yoluna devam eden Ahu Türkpençe, diğer sanatçıların aksine Hollywood’a gitmek istemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

’Bir İstanbul Masalı’ ve ’Şöhret’ten sonra dizi oyunculuğuna ara verip tiyatro yapmak istediğinizi söylediniz ve ’İyi ki Varsın’ adlı tiyatro oyununda yer aldınız. Nasıl memnun musunuz hayatınızdan?

Öncelikle iyi ki diziye ara vermişim. Dizi olmayınca bütün vaktimi tiyatroya ayırabiliyorum. Oyuna ilgi böyle devam ederse bir, iki sene daha sahneleriz. Eğer olmazsa bunun tek sebebi vardır o da işin başında olmanın bizi çok yormuş olduğu gerçeğidir.

’İyi ki Varsın’ nasıl bir oyun?

Onur Bayraktar’ın yazdığı iki kişilik bir oyun. Bir kadın ve bir erkeğin başından geçen bir arkadaşlık hikayesini anlatıyoruz.

İşinin patronu olmak nasıl bir şey?

Patron olma kısmını başaramadık sanırım. Oyunu oynamak başka, sahne kirasıydı, hesap kitap başka. Hiç bizim mizacımıza uymayan şeylerle ilginlenmek zorunda kaldık. Sadece zor. O yüzden herhangi biriyle konuşup oyunu satalım gibi bir durumumuz olmadı.

İŞİN TİCARETİNİ DÜŞÜNMEK ZOR

Ticari düşünmekte mi zorlandınız?


Ben onu başaramıyorum işte. Ticareti, hesap kitabı, pazarlığı yapamadığım için beni zorluyor. Ben orada oyuncu olarak bulunmak istiyorum, işin sahibi olarak değil.

Tiyatro, sahibine para kazandırıyor mu?

"Ben sadece tiyatro yaparak hayatımı geçindireceğim" diyebileceğin bir parayı tiyatrodan kazanamazsınız.

Bu işe giriştiğiniz için pişman mısınız?

Ben hiç pişman değilim. . Biz diziyi para kazanmak için yapıyoruz. Sonra bu parayı ‘ne yapacağız’ diyoruz. Tiyatroya yatırıyoruz, sinemaya yatırıyoruz.

Dizi sektöründe yaşanılan başarı ya da başarısızlığın oyuncular üzerine yüklenilmesini doğru buluyor musunuz?

Kesinlikle başarıda başarısızlık da oyuncular üzerine yıkılmamalı. Bu iş tuttu, oyuncu yüzünden, bu iş tutmadı oyuncu yüzünden iddiaları çok çirkin. O isim tek başına var olmuyor. Koskoca bir ekiple çalışıyorsunuz, bu büyük bir haksızlık olur.

AYAKTA KALAN OYUNCUDUR

Kime oyuncu denir diye düşünürken, bu anlam karmaşasını nasıl değerlendiriyorsunuz?


Bundan 30 yıl sonra hala ayakta duran ve bu mesleği icra eden kişiler gerçekten oyunculuk yapan insanlar oluyor. İşte, Ali Poyrazoğlu, İşte Müjdat Gezen. Kimseye, ’bunu kabul et, bu iyi oyuncu’ demeye gerek yok çünkü zaten onlar varlar.

HiÇBiR ŞEYi TAKSiTLE ALMAM

Neden, sinemada şansınızı yurt dışında denemeyi düşünmediniz?


Yurt dışına gidip orada didinmektense Türkiye’de kendimi ispat edip, onlar geldiğinde tavsiye edilen isimler arasında yer almayı tercih ediyorum. Onlar bana gelsin geleceklerse, ben niye onlara gidiyorum. Ben niye oraya gidip, lisanımı aksanımı onlar gibi yapmaya çalışıp, onların kültürünü öğrenmek için zaman harcayım ki? Size yüzde doksan bir yabancıyı oynatıyorlar, ya bir Arap ya bir Türk. Asla bir Amerikalıyı, İtalyan’ı ya da İspanyol’u oynamıyorsunuz. Genelde kendi ülkelerine ait karakterlerden kuruyorlar senaryolarını...

Yabancı bir karakterin başından geçen bir hikaye bin yılda bir çıkıyor. Ne gerek var o kadar uğraşayım orada, sonra gidip bir yabancıyı oynayayım. 3 yıl orada çaba sarfedip 3 yıl sonra olmadı demek bana uygun değil.

Herhangi bir şeyi satın alırken taksitli alışverişi tercih ediyor musunuz?

İşimin garantisi olmadığı için hiçbir şeyi taksitle satın almıyorum. Belirli bir maaşı olanlar rahatlıkla taksite giriyor, biz yapamayız, işimiz belirlilik arz etmiyor çünkü. Dizilerden kazandığınız parayla iyi bir yatırım yapabildiniz mi? n Anneme bir ev satın aldım. Annem otursun içim rahat etsin.

DiZi BiTER PARA GiDER

Başrollerde oynayan dizi oyuncularının bölüm başına aldıkları ücretler, dudak uçuklatıyor. Sizce son yıllarda bu mesleğe olan ilgiyi artıran şey de kazancının iyi olması mı?

Diğer ülkelerdeki oyuncuların kazandıkları paralara bakarsanız, bizimkisi onlarınkinin yanında çok az kalıyor. Fiyatların çokmuş gibi gözükmesinin sebebi şudur ki, kısa dönemde iş bitiyor ve yüklü bir meblağ alıyormuşuz gibi gözüküyor. Memur gibi değilsin ki, her ay şu maaşı alacağım diyebilesin. ’En çok dizilerden para kazanılıyor’ deniliyor, dizi üç bölüm sonra yayından kalkabilir, o sezon iş çekmeyebilirsin, bu demek ki o sezon sen para kazanmayacaksın. Bunlar göz ardı ediliyor. Sonra da, ’Vay efendim, siz çok para kazanıyorsunuz ama...’ deniliyor.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious