Hollywood'da "üçlemeler" dönemi

Hollywood'da
  • Giriş : 06.06.2007 / 12:57:00

Karayip Korsanları'nın üçüncüsü de büyük yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hollywood için 2007 yılı, yüksek maliyetli serilerin üçüncü filmleri açısından zengin bir yıl olurken, sinema tarihinin en başarılı ''üçleme''sinin hangisi olduğu konusunda da tartışmalar sürüyor.

Ünlü oyuncu Johnny Depp'in hayat verdiği Kaptan Jack Sparrow'un maceralarının anlatıldığı "Karayip Korsanları"nın üçüncü filmi olan "Dünyanın Sonu", en çok okunan çizgi roman kahramanlarından birinin sinemaya aktarıldığı "Örümcek Adam" ve "sinemanın en çekici erkeği" unvanına Oscar ödülü ekleyen George Clooney'nin de aralarında bulunduğu zengin kadrosuyla dikkat çeken "Ocean's" ile küçükler kadar büyüklere de hitap eden çizgi kahraman "Shrek" serisinin üçüncü filmleri, 1 yıl içinde art arda vizyonda izleyiciyle buluşuyor.

"Üçlemeler" açısından zengin bir yıl geçiren Hollywood'da sinema eleştirmenleri ve izleyiciler arasında en başarılı üçlemenin hangisi olduğuna ilişkin tartışmalar sürüyor.

USA Today gazetesinin internet sitesinde yer alan ankete göre, tüm zamanların en başarılı üçlemesi, katılımcıların yüzde 41'inin oylarını alan "Yıldız Savaşları" (Star Wars) oldu.

Yıldız Savaşları:
George Lucas'ın 1970'lerin başında yarattığı bilim kurgu efsanesinin 6 filminin ilk üçünü kapsayan "Yeni Bir Umut" (1977), "İmparator" (1980) ve "Jedi'nin Dönüşü" (1983) üçlemesi, tüm zamanların en iyi üçlemesi olarak kabul ediliyor.

Yüzüklerin Efendisi:
"Yıldız Savaşları"nı yüzde 28 oyla yalnızca sinemada değil, edebiyat dünyasında da efsane olan "Yüzüklerin Efendisi" izliyor.

Oxford'da Dil Bilimi Profesörü J.R.R. Tolkien'in yazdığı fantastik eserden Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanan "Yüzük Kardeşliği", "İki Kule" ve "Kralın Dönüşü" üçlemesi, Yeni Zelanda'da 15 ay süren çekimleri ve 270 milyon doları bulan bileşik bütçesiyle daha vizyona girmeden çok konuşulmuş, gişe başarısına ek olarak "Kralın Dönüşü" 11 dalda Oscar alarak sinema tarihine geçmişti.

Baba:
Listede ilk iki sırayı "fantastik" ögeler içeren rakiplerine kaptırsa da Francis Ford Coppola'nın "Baba" üçlemesi, daha "klasik" tarzda film sevenlerin gönüllerinde ilk sırayı alıyor.

İkinci Dünya Savaşı'nın hemen ardından Amerika'da yaşayan Corleone ailesinin ekseninde mafyayı ve yasa dışı ilişkiler ağını anlatan ilk film (1972), Marlon Brando'nun Kızılderililere yönelik ayrımcılığı gerekçe göstererek reddettiği "En İyi Erkek Oyuncu Oscarı"ndan müziklerine, 2005 yılında Akademi tarafından tüm zamanların en iyi repliği kabul edilen "Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım" repliğine kadar hemen her unsuruyla fenomen olmuştu.

Mario Puzzo'nun kitabından sinemaya uyarlanan efsane serinin ikincisi 1974, üçüncüsü ise 1990 yılında sinemaseverlerle buluşmuştu.

Listede ilk üç sırayı "Karayip Korsanları", "Shrek" ve "Matrix" üçlemeleri izliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious