Hollywood'un çarıkları Türkiye'den

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Harry Potter, Truva, Büyük İskender, Yüzüklerin Efendisi filmlerinde kullanılan çarıklar Kahramanmaraş'ta üretiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Harry Potter, Truva, Büyük İskender, Yüzüklerin Efendisi filmlerinde kullanılan çarıkları üreten "Dedem Osmanlı Çarıklı" firmasının 19 yaşındaki 5. kuşak temsilcisi Fatih Kopar, "Çarık üretiminde dünyada rakibimiz yok. Tek eksiğimiz tanıtım" dedi.

Fatih Kopar, 1883 yılında büyük dedesi Salman Kopar tarafından kurulan firmalarının, Kahramanmaraş’ta 6 kişinin çalıştığı atölyede faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti.

Dedesi Alaattin Kopar’ın 1956 yapımı Büyük İskender filminin ilk versiyonu için gönderdiği çarıklarla, üretimlerinin Hollywood filmlerinde kullanılmaya başladığını anlatan Kopar, son dönemde de Hollywood’un büyük bütçeli yapımlarından Harry Potter, Truva, Büyük İskender ve Yüzüklerin Efendisi filmleri için çarık ürettiklerini belirtti.

Sinema filmlerinin kendileri için iyi bir pazar olduğunu dile getiren Fatih Kopar, şunları söyledi:

"Yalnızca Harry Potter’in 3 serisi için, çiftini 50 YTL’ye anlaştığımız, 2 bin 500 çift çarık gönderdik. Hollywood bizim için iyi bir pazar oldu. Dünyada bu konuda rakibimiz olduğunu sanmıyorum. Tek eksiğimiz tanıtım. Bunu da gerçekleştirirsek tüm dünyadaki tarihi ve fantastik filmlerin ayakkabı ihtiyacını biz karşılarız."

Mesleğimizi çocuklarıma aktarmak istiyorum

Kültür Bakanlığından da "Sanatkar Kimlik" belgesi aldığını dile getiren Fatih Kopar, "10 yaşımdan bu yana babam Hüseyin Kopar’ın yanında yok olmaya yüz tutan çarıkçılığı, çıraklık yaparak öğrendim. Firmamızı daha da büyütmek istiyorum. Müzelerde geleneksel ayakkabılar konusunda incelemeler yapıyorum. Bunları atölyemizde geliştirmeye çalışıyorum. Babamdan öğrendiğim, dedemle başlayan mesleğimizi ileride ben de çocuklarıma aktarmak istiyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious