Honda takımı Formula 1'e veda etti

Honda takımı Formula 1'e veda etti.12018
  • Giriş : 05.12.2008 / 09:15:00

Global krizin büyük yara açtığı Honda, göz yaşları içerisinde F1 rüyasına noktayı koydu, pistlere veda etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Takeo Fukui göz yaşlarını tutamadığı basın açıklamasında Honda'nın Formula 1'den çıkma kararı aldığını duyurdu.

Global ekonomik krizin açtığı yaranın çok büyük olduğunu ifade eden Honda takımı, F1 ekibini satacaklarını ve Formula 1'den çıkma kararı aldıklarını duyurmak zorunda kaldıklarını resmen söyledi.

Formula 1'de yılda 300 milyon pound harcayan Honda'nın Ocak'ta bütün çalışanlarına takımın kapatıldığını duyuran mektupları yollayacağı ve bu süreçte bir alıcı aranacağı ifade edildi.

Kendi takımı dışında başka takımlar için de motor üreten Honda bu desteği de sona erdirdiğini açıkladı.

Açıklamayı oldukça duygusal bir şekilde yapan Honda Başkanı Takeo Fukui, global kriz sebebiyle bu aşamaya geldiklerini anlattı.

Takım patronları Ross Brawn ve Nick Fry'ın da 1 ay içerisinde takımı alacak bir yatırımcı aramak için çalıştıkları ifade edildi.

Bu aşamada Honda'nın F1 takımını alacak bir yatırımcı bulunmaması durumunda, F1 yeni sezonda 18 araca düşecek.

Ayrıca Suzuka'daki F1 GP'sinden de sorumlu olan Honda bu yarışla ilgili olarak bir sorun olmadığını ve takvimin aksamandan yürüyeceğini açıkladı.

Beş yıl boyunca başka takımlara motor sağlayan ve 2005'te kendi aracıyle F1'e adım atan Honda'nın 2008'in başında takımın başına getirdiği, Michael Schumacher ile bir çok şampiyonluğa imza atmış olan Brawn ile özlenen başarı için adım atması beklenirken F1'den çekilme kararı alması camiada büyük bir şok etkisi yarattı. Honda modern zamanlarda elde ettiği tek zaferini 2006 Macaristan GP'sinde Button ile kazanmıştı.

2009'a takımsız girecek olan Button'ın bir orta sıra takımıyla anlaşması beklenirken, bu kararın ardından takımın bir diğer pilotu F1'in tecrübeli ismi Brezilyalı Rubens Barrichello'nun motorsporları kariyerine son noktayı koyması bekleniyor.

-HONDA'DAN KİLİT DETAYLAR-

BAR satın alındıktan sonra Honda takımı 2006'da oluşturuldu.
2006 markalar şampiyonasında 86 puanla dördüncü oldu. 2007'de altı puanda kaln takım, 2008'de ise 14 puan alabildi.
Honda 800'ü aşan çalışanıyla yılda 300 milyon pounda yakın para harcadı.
Takım çok fazla reklam almamayı tercih eden bir politika çizerken yatırımın büyük çoğunluğu sürekli olarak ana firmadan geldi.

HTSPOR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*