Honda'ya Kütahya'dan davet

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, 250 milyon dolarlık yatırım için yer arayan otomotiv devi Honda’yı Kütahya’ya davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz günlerde basının karşısına geçen Honda Türkiye Genel Müdürü Katsumi Sawai’nin dünya genelinde yıllık 4 milyon adede ulaşan talebe karşılık 500 bin eksiklerinin olduğunu açıklaması ve yeni yatırım yapmak için Türkiye’nin de göz önünde bulundurulduğunu aktarması üzerine harekete geçen Kütahya Belediye Başkanı İça, yatırım için her türlü kolaylığı sağlayacaklarını söyledi.

Başkan İça, Sawai’ye yazdığı teklif mektubunda şu ifadelere yer verdi: ”Honda Otomotiv Sanayi yatırımı için, Kütahya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) kuvvetli bir aday olduğunu bilmenizi isterim. Şöyle ki; Kütahya ülkemizin büyük nüfusa sahip illerinden İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya’ya eşit uzaklıkta olup, ortalama 340 km mesafededir. Ayrıca Eskişehir, Bursa gibi sanayi ve otomotiv sanayinin geliştiği iki ilimize komşudur. Eskişehir’e 78 km, Bursa’ya 173 km mesafededir. 2. OSB yeri olarak öngörülen sanayi alanımız; uygun topografik yapısı, Devlet Demiryolu hattı, doğal gazı, suyu, elektriği ve İstanbul-Antalya karayolu üzerinde şehre 5 km uzaklığı ile 3 milyon 200 bin metrekare büyüklüğe sahiptir. Bu alan Sanayi Bankalığımızca oluşturulan heyet tarafından yerinde incelenmiş ve uygun kararı verilmiştir. Çevresinde seramik, refrakter, cam, gübre, porselen, çini fabrikaları bulunmaktadır.”

Kütahya’nın ulaşım imkanlarından da bahseden İça, ”Denizyolu bağlantısı için çok çeşitli imkanlar vardır. Bursa Gemlik Limanı, İstanbul ve İzmir Limanları sanayicilerimizce yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Hava ulaşımı açısından büyük illerimizin hava alanları dışında, Eskişehir Havaalanı ile birlikte, Bakanlıklarımızca Bölge Havaalanı olarak öngörülen ve çalışmaları başlatılan Kütahya - Afyon - Uşak illerinin ortasında planlanan Bölge Havaalanı şehir merkezine 25 Km mesafede olacaktır. İstanbul - Ankara hızlı treni güzergahında yer alan Eskişehir-İnönü bağlantısı, duble yollarla yarım saatlik mesafeye inecektir. Karayolları standardımız, yapılan duble yollar sayesinde büyük aşama kaydetmiş, hız ve konfor kazanmıştır. En önemlisi İlimiz, Hükümetimizce ilan edilen yatırım teşviki kapsamında yer alan İller arasındadır. İşçilik ve enerji ile birlikte bilinen bir dizi yatırım teşviklerine de sahiptir.” ifadelerine yer verdi.

Kütahya’nın daha bir çok avantajından da bahseden İça, ayrıca Kütahya’da bu alan dışında altyapısı ve konum avantajı bulunan başka alternatif yerleri de önerebileceklerini vurguladı. Sawai’ye hitaben ”Kütahya’ya yapılacak bir ziyaret sonucunda yapacağınız değerlendirme ile bana hak vereceksiniz.” diyen Başkan İça, kentin her yönüyle yatırıma müsait avantajlarının bulunduğunu kaydetti.

Konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Katsumi Sawai, söz konusu 500 bin otomobil açığının tek ülkede üretilemeyeceğine dikkat çekmiş, ve Gebze Şekerpınar’daki fabrikanın kapasitesini 200-250 bin dolarlık ek bir yatırımla yıllık 30 binden 100 bine çıkarmayı hedeflediklerini aktarmıştı. Honda’nın yeni yatırım için son noktayı yakın bir zamanda koyacağını ifade eden Sawai’nin verdiği bilgiye göre, Tokyo’daki genel merkez Türkiye’yi çok övüyor ve başarılı buluyor. Honda Türkiye’de üretilen araçlar Japonya’ya götürülüp test ediliyor. Bu testler sonucunda Honda camiasında ”Honda Türkiye’nin ürettiği araçlar, Japonya’da üretilenlerden kaliteli.” şeklinde bir görüş oluşmuş durumda.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious