Hopdetiks eylemcinin vasiyeti!

Hopdetiks eylemcinin vasiyeti!.15115
  • Giriş : 21.02.2009 / 08:12:00

Kamuoyunda 'Hopdediks' lakabıyla bilinen Bayram Kuzu,altın madenine karşı eylemleriyle çocuklarını uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Kamuoyunda 'Hopdediks' lakabıyla bilinen ve Bergama'daki altın madenine karşı eylemleriyle gündeme gelen Bayram Kuzu ölmeden önce çocuklarını 'Böyle eylemlere katılmayın. Başkalarına kanmayın' diye uyarmış...

Kanaltürk'te yayınlanan Neşter programı sözde çevrecilerin bir maskesini daha düşürdü. Önceki yıllarda yaşama veda eden 'Hopdediks' lakaplı Bayram Kuzu'nun oğlu Necati Kuzu programda babasınının kandırıldığını itiraf ettiğini ve ölmeden önce kendilerini 'Bu tür eylemlere katılmayın' diye uyardığını söyledi. Necati Kuzu, babasının yörede sözü geçen birisi olduğu için çevreciler tarafından kandırılıp eylemlerde en öne sürüldüğünü söyledi. Kuzu, babalarının sadece iyi niyetinin kurbanı olduğunu anlattı.

Kimse aramadı

Yıllarca sözde çevreciler tarafından 'ağaçlarınız kuruyacak hayvanlarınız ölecek' diye kandırıldıklarını ifade eden Necati Kuzu programda şunları söyledi. "Sözde çevreciler, babama hep bu toprakların kuruyup gideceğini söyledi. Yediklerinize içtiklerinize dikkat edin ediler. Ama bunun bugün yalan olduğunu gördük. Açıkçası madenin zararından çok yararını gördük.” Yazın sıcağından kışın soğuğuna kadar her zeminde yapılan eylemlerin değişmeyen figürü olan Hopdediks Bayram Çavuş'un öldükten sonra sözde çevreciler tarafından hiç aranmadığı da ortaya çıktı.

Yuvamızı yaptılar

Necati Kuzu “Evimiz yanmıştı. Faciadan kılpayı kurtulduk. Tüm mal varlığımız yok olmuştu. Bir ahıra sığınıp orada yaşamak zorunda kaldık. Babamın peşinden koşan çevrecilerin hiçbiri bizi aramadı. Ne yiyorsunuz diye sormadı. Koza Maden İşletmeciliği bizim evimizi yaptırdı. Babamın mezarını yaptırdı. Babamın eylemlere katılmayın sözünü tutacağız” dedi.

Yasadışı eylemlerden utanırdı

Hopdediks lakaplı Bayram Kuzu'nun karısı ve çocukları Neşter programında şunları söyledi: "Son günlerinde yaptığı eylemlerden pişman olduğunu söylüyordu. Yasadışı olduğu için utandığını ifade ediyordu. Bizler artık madenin açık kalması için eyleme hazırız” dedi.

Bana iş ve aş verdiler

Bayram Kuzu'nun oğlu Necati Kuzu çevrecilerin kendisine hiç iş vermediğini söyledi. Kuzu “Şimdi Koza Altın'da çalışıyorum. Çoluk çocuk ekmek yiyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*