Horlamayı basit yöntemlerle önleyebilirsiniz

Horlamayı basit yöntemlerle önleyebilirsiniz.12075
  • Giriş : 26.04.2009 / 16:53:00

Bir çok kişi için sosyal bir sorun haline gelebilen horlamanın önüne basit yöntemlerle geçebilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Murat Şirin, dokuz pratik öneriyle horlamayı önlemenin yollarını anlattı. Horlamanız eşinizi ve çevrenizdekileri rahatsız ediyorsa, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

1.Yatmadan üç saat öncesine kadar ağır yemek yemekten kaçının. Yatmadan önce ağır yemek yemek boğaz kaslarının normalden daha da gevşemesine yol açar ve bu durum horlamayan bir insanın dahi horlamasına yol açabilir.

2.Yatmadan önce sakinleştirici ve antihistamin almaktan kaçının. Bu ilaçlar da boyun kaslarına baskı yapar ve horlamaya neden olabilir.

ODANIZI HAVALANDIRIN

3.Eğer kiloluysanız kilo verin.

4.Sırt üstü yatmaktan kaçının. Dil geri düştüğü ve hava yollarının üzerine baskı yaptığı için pozisyon horlamaya yol açabilir. Yüzüstü veya yan yatarak uyumak tercih edilebilir.

5.Tenis topu tedavisini deneyin. Yatağa girmeden önce içinde tenis topu olan bir bel çantası takın ve sırtınızın boşluğuna getirin. Alternatif olarak pijamalarınızın arkasına bir tenis topu da yapıştırabilirsiniz. Her sırtüstü döndüğünüzde rahatsız olup yan yatarsınız.

6.Yatağınızın baş kısmını yukarı doğru eğimli hale getirin.

7.Geniz tıkanmasına yol açan üst solunum sorunları ve allerjiler için bir hekime başvurun. Allerjiler ve soğuk algınlıklarından doğan tıkanmalar, hava geçitlerinin daralmasına yol açar. Hava dar bir yoldan geçtiğinde daha türbülanslıdır ve gırtlak dokularının titreşmesine yol açar.

8.Yatak odanızda temiz hava akışı olduğundan emin olun. Oda sıcak ve kuruysa burun geçitleri uyku sırasında tıkanır ve bu genellikle horlamaya yol açar.

9.Sigara içmek birçok ölümcül sağlık sorunlarıyla birlikte bronş tıkanmasına neden olur ve horlamayı arttırır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*