Hormon kullanımında son nokta

Hormon kullanımında son nokta.9614
  • Giriş : 04.05.2009 / 15:16:00

İzmir'de manavdan domates satın alan vatandaşlar, evde domatesleri doğradıklarında gördüklerine inanamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aşırı derecede hormon kullanıldığı belli olan domateslerin çekirdeklerinde yaklaşık 8-10 santimetre uzunluğunda fideler çıktı. Domatesleri yemeyen vatandaşlar, yetkililerin gıdaları daha çok denetlemesini istedi.

İzmir'in Karabağlar ilçesi 5764/2 Sokak'ta yaşayan Güngör ailesini şaşırtan olay, iki çocuk annesi Serap Güngör'ün sokaktan geçen seyyar bir manavdan domates satın almasıyla ortaya çıktı. Eve gelerek yemek hazırlayan Serap Güngör (40), domatesleri doğradığında ise gördüğü manzara karşısında çok şaşırdı. Aşırı hormon kullanılan domateslerin içindeki çekirdeklerde 8-10 santimetre uzunluğunda fideler çıktı.

Yaşadıkları olayı anlatan Serap Güngör'ün eşi Ajnan Güngör (37), "Bizden sonraki nesiller bu hormonlu gıdaları yiyerek kanser mi olacak?" dedi.

Hormonlu gıdaların yaygınlaştını; ancak bu domateste kullanılan hormonun oldukça abartıldığını söyleyen Güngör, "Çekirdeklerine bakıyorsun resmen filizlenmiş. O zaman vatandaş olarak bizler pazardan, manavdan domates almayalım, herkes kendi domatesini yetiştirsin. Yani 1.5-2 lira vererek satın aldığımız domatesten filizler çıktı. Biz bunları çocuklarımıza nasıl yediririz? Böyle mi nesil yetiştireceğiz? Böyle şey olmaz. Avrupa Birliği'ne ihraç edilen gıdalarda küçük bir hormon çıkınca hemen geri gönderiyorlar; ama bizlere hormonlu gıdalar yediriyorlar." diye konuştu.

Aldığı domateslerin içindeki çekirdeklerden filiz çıktığını gören ev hanımı Serap Güngör de, hayatı boyunca böyle bir durumla karşılaşmadığını söyledi.

Hormonlu gıdaların çocuklar için, gelecek nesiller için son derece zararlı olduğunu hatırlatan Güngör, "Bunu çocuklarıma nasıl yediririm, tabii ki yedirmem. Çocuklarımızı zehirlemek için mi yetiştiriyoruz?" diye sordu.

Ajnan Güngör'ün 70 yaşındaki annesi Ümmühan Güngör de, bu yaşına kadar daha önce hiç böyle bir domates görmediğini vurguladı. Güngör, "Domatesin içindeki çekirdekten 10 santimetrelik bir filiz çıkarıp onu saksıya gömdüm. Yani böyle domates olurmu içinden fidan çıkıyor. Çok şaşırdık." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*