Hormonlu domates içinden yeni filiz verdi

Hormonlu domates içinden yeni filiz verdi.21864
  • Giriş : 12.04.2008 / 15:07:00

Sebze ve meyvelerde aşırı ya da yanlış hormon kullanımı garip sonuçlara yol açıyor. Sakarya'da bir kişinin pazardan aldığı domatesin içinde yeşil domates filizi çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sakarya'nın Akyazı ilçesinde yaşayan Bahattin Aydoğdu, sabah kahvaltısı için kestiği domotesin içini görünce hayrete düştü.

Kırmızı, olgunlaşmış domotesin içinde , yeni yeşil domates filizlerini olduğunu farkettiğini belirten Aydoğdu, "Önce inanamadık. Bir domates daha kestik. Onunda içinden yine yeşil domates filizleri yani yeşil yapraklar çıktı. Keyifli bir kahvaltıya hazırlanırken bu olay karşısında canımız sıkıldı. Çünkü zaman zaman televizyonda ve gazetelerde fazla yada yanlış hormon kullanımının bitkileri doğal yapısını bozduğunu görüp okumuştuk. Bu da tarım ilaçları yada hormonlardan bu hale gelmiş olabilir. Domatesi sofradan hemen kaldırdık. Bundan böyle artık sadece mevsiminde domates yemeye karar verdik." diye konuştu.

Sakarya Tarım İl Müdür Yardımcısı Ziraat Mühendisi Nuri Al, domatesi labaratuvar ortamında incelemek gerektiğini söyledi.

Al, domatesin bu halinin yanlış hormon kullanımından kaynaklanma ihtimalinin büyük olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Karşılaştığımız bu manzara normal bir manzara değil. Domatesin doğal yapısı bozulmuş. Kesin sebebini detaylı bir inceleme sonucunda anlayabiliriz. Ancak bilinçsiz kullanılan ilaç ve hormonlar sebze ve meyvelerde böyle sonuçlar ortaya çıkarıyor. Domateste bunu ilk kez görüyoruz. Oygunlaşmış bir domatesin içinin yeniden yeşil filiz vermesi anormal bir durum. Sağlığa da zararlı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious