Hormonlu et paniği

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Ankara'da 'kanser eden' hormonlu sığır eti üretip satan bir çete yakalandı 2 veteriner sorgulanıyor. Besi çiftlikleri ablukaya alındı. 600 sığıra el konuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Emniyeti'nin gerçekleştirdiği operasyonda, 2 veterinerde Türkiye'ye sokulması dahi yasak olan Synovex ve Ralgro adlı hormonlardan 750 doz ele geçirildi. 2 besi çiftliğinden alınan numunelerde ise aşırı doz hormon çıktı.

MARKET-KASAP ARANIYOR
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz olayı araştırıyor. İtlaf için 600 sığıra el konuldu. Ancak hormonlu etin uzun süredir piyasaya sürüldüğü belirlendi. Polis, zehir zincirine eklenen market ve kasapları tespite çalışıyor.

Çocuğu bozar
"Bu hormon, yetişkinleri kanser eder. Çocukların dengesini bozar, erken adet gördürür; kalp ve şeker hastalığı yapar..." Banu Özmen

Sinsi tehlike
"Et pişirilse bile hormon kalıntısı yok olmaz ve vücuda geçer. Sebze gibi dışarıdan bakınca anlaşılmaz, daha tehlikelidir." Filiz Çalıştırır

Hormonlu et paniği

Ankara polisi, kanserojen etki yaratan hormon ilacını kesilecek hayvanlara enjekte ettikleri ileri sürülen 2 kişiyi yakaladı. Etlerin hangi marketlere satıldığı araştırılıyor.

Başkent, hormonlu sığır operasyonuyla çalkalanıyor. Ankara polisi, ihbar üzerine düzenlediği baskında, Veteriner Ali D. ile İbrahim K.'yi, büyükbaş hayvanlara enjekte edilen 750 doz "Synovex" ve "Ralgro" adlı hormon ilacıyla birlikte yakaladı. Türkiye'de kullanılması ve bulundurulması yasak olan ilaçların, besi çiftliklerindeki hayvanlara büyümeleri amacıyla enjekte edildiği anlaşıldı.

600 büyükbaş itlaf edilecek
2 çiftlikte yapılan incelemelerde, 600 hayvana hormon enjekte edildiği tespit edildi. Bunu üzerine, itlaf edilmek üzere hayvanlara el konuldu. Ancak hayvanların uzun süredir kesilip piyasaya sürüldüğü, hatta kurbanlık olarak satıldığı belirlendi. Polis, çocuklarda hormonal bozukluğa, yetişkinlerde ise kansorejen etkiye neden olan ilaçlı etlerin hangi marketlere satıldığını araştırıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious