Hormonlu kurbanlıklara dikkat

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Sebze ve meyvelerdeki hormon kullanımı hayvancılığa da sirayet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar, büyükbaş hayvan alırken, küpe numaraları ile sağlık raporlarının birbiriyle aynı olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Kansere zemin hazırladıkları için Avrupa'da 15 yıl önce yasaklanan ilaçlar, eti yiyen kişilerin hormonal yapısını bozuyor, kısırlık, cinsel güç kaybı ve kalp hastalıklarına sebebiyet veriyor. Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Genel Başkanı Dr. Can Demir, ilaç kullanmanın çığrından çıktığını belirterek denetimlerin sıklaştırılmasını istiyor.

Türkiye'de her yıl 2 milyon büyükbaş ve küçükbaş hayvan kurban ediliyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı hayvanların yetiştirilmesinden nakliyesine, satışından tüketimine kadar birçok aşamada önlem alıyor. Ancak alınan bu önlemler çoğu zaman yetersiz kalabiliyor. Yurda kaçak yollardan sokulan hormonal ilaçlar kurbanlıkların beslenmesinde kullanılmaya devam ediliyor. Antibiyotik ve hormon verilen besi hayvanlarının yaklaşık 45 gün kesilmemesi gerektiğini anlatan Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Genel Başkanı Dr. Can Demir, kurban alırken dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralıyor: "Hayvanların menşe şehadetnamesine bakarak veteriner kontrolünden geçip geçmediğini kontrol edin. Büyükbaş hayvanlardaki küpe numaralarıyla sağlık raporlarını karşılaştırın. Ucuzu değil, sağlıklı olanı tercih edin." Bu tür ilaç kalıntılarının bulunduğu etlerden yiyen insanların dengesinin bozulacağı uyarısında bulunan Demir, aynı zamanda insan psikolojisini de olumsuz etkilediklerini belirtiyor. Demir, "Bu ilaçlar, kısırlık, cinsel güç kaybı, kalp sorunları ve kansere de neden olur. Antibiyotikler ise vücudun direncini kırar. Antibiyotikli etleri tüketme süresi uzarsa vücuda giren ilaç kalıntıları insanların bağışıklık sistemini bozar." diyor. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi ve İstanbul Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Murat Arslan da başta ABD olmak üzere birçok dünya ülkesinde bu ilaçların kontrollü bir şekilde kullanıldığını aktarıyor.

Türkiye'de etlerdeki ilaç kalıntısı konusunun yeterince dikkate alınmadığını belirten Arslan, "Denetim boşluğundan faydalananlar, vatandaşın sağlığını tehlikeye atıyorlar." diye konuşuyor. Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut ise kayıt dışı hormon ilaçlarının kaçak yollarla yurda sokularak ucuza satıldığını iddia ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious