Hortum, ağaçları yerinden söktü

Hortum, ağaçları yerinden söktü.9038
  • Giriş : 18.09.2008 / 22:01:00

Sakarya'nın Söğütlü ilçesine bağlı Karateke köyünde meydana gelen hortumda bazı ev, ağır ve köy camisi hasar gördü. Hortum, çok sayıda ağacı yerinden söktü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karateke köyünde şiddetli yağışların ardından meydana gelen hortum bazı evlerin çatılarını uçurdu, ağaçları devirdi, camları kırdı, bacaları yıktı, su tanklarını uçurdu.

Köy Muhtarı Salih Adıgüzel, hortumda 5 ev, 3 ağır, köy camii ve cami lojmanının zarar gördüğünü söyledi. Hortum nedeniyle köylülerin büyük korku yaşadığını kaydeden Adıgüzel, felaketinin ardından köy genelinde inceleme yaptıklarını vurguladı.

Adıgüzel, "Dolu yağışıyla birlikte gelen hortum 15 dakika sürdü. Evlerin çatılarını uçurdu, caminin camlarını kırdı, cami lojmanınında güneş enerjisi sistemine zarar verdi. 70-80 metre uzunluğundaki ağaçları kökünden söktü. Bacaları kırdı, su tanklarını uçurdu. Bazı ağırlar zarar gördü. Ömrümde böyle bir olay görmedim. Can kaybı olmadığı için sevinçliyiz. Zararla ilgili kaymakamlığı bilgilendirdik." dedi.
Köylülerden Fatih Bayraktar ise, hortumun evinin çatısını yerinden sökerek 600 metre ilerideki ormanın içine attığını belirtti.

Zararlarının çok büyük olduğunu ifade eden Bayraktar, şunları söyledi; "Hortumdan önce cevizden daha büyük dolu yağdı. Evlerin kiremitleri kırıldı. Ardından fırtına çıktı. Camdan baktığımda fırtınadan hiçbir şeyi göremiyorduk. O sırada büyük bir ses yaptı. O gürültü ve sallanmayla birlikte bir şey uçtu gitti. Sonra dışarı çıktığımızda giden şeyin çatı olduğunu fark ettik. Çatıyı saatlerce aradık ve 600 metre ileride ormanın içinde bulduk. İnanılmaz bir şey. ilk kez böyle bir olay gördüm."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*