Hortumdan geldi eğitime gitti

  • Giriş : 17.09.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha önce hortumculara giden paraların şu anda öğrencilere ders kitabı olarak harcandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Uşak gezi ve incelemelerinden sonra Vala Gedik Lisesi, kız öğrenci yurdu, erkek öğrenci yurdu, kapalı spor salonu, özürlüler lisesi, Halil Kaya Gedik Uşak Eğitim Fakültesi binası açılışında yaptığı açıklamasında daha önce hortumculara giden paraları şu anda öğrencilere ders kitabı olarak harcadıklarını kaydetti.

Ekonomik ve sosyal gelişmenin temelinde eğitim geldiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, bu nedenle Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası başlattıklarını söyledi. Kendilerinden önce eğitime destek olan hayırseverlerden yüzde 5 vergi düşürüldüğünü hatırlatan Başbakan Erdoğan, bunu yüzde 100'e çıkardıklarını söyledi. Bu şekilde yeni derslikler inşa edilmeye devam edildiğini ifade eden Erdoğan, eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası'nda 85 bin derslik yaptıklarını söyledi. Yeni dersliklerin yapımının da hızla devam ettiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Biz istiyoruz ki, öğrencilimiz 30 kişilik sınıflarda okusun. 120 kişilik okullarda eğitim veriliyordu. 60-70-80 kişilik sınıflar olduğunu gördük. Türkiye genelinde bilgisayar ve bilişim sınıfı olmayan okul kalmayacak dedik. İnternetle tanışmayan öğrencimiz kalmayacak dedik. Şu anda ADSL sistemini tüm okullarımıza kurmaya çalışıyoruz. Çağdaşlık lafla olmuyor, çalışmakla oluyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk de bu konuyu vurgulardı. Biz teksir kağıtlarıyla eğitim gördük. Hatta durumu bizden daha iyi olan ağabeylerimizden teksir kağıdı isterdik. Ama vermek istemezlerdi, paramızla dahi bunları alamazdık." dedi.

İktidar olduktan sonra taş üstüne taş koymak için gece gündüz çalıştıklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, kim bu ülkede taş üstüne taş koyarsa başının üstünde yeri olduğunu kaydetti Başbakan Erdoğan, önceki dönemlerde hortumlanan paraların şimdi öğrencilerin ders kitaplarına harcandığını söyledi. İlköğretim okullarında geçen yıl öğrencilere ders kitaplarını ücretsiz olarak dağıttıklarını hatırlatarak, bu yıl liselerde de ders kitaplarını ücretsiz olarak sıraların üzerine koyacaklarını müjdeledi. Bununla gurur duymadıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, "Çünkü bu bizim görevimiz. Bu paralar vergisini ödeyen siz vatandaşlarımızın parasıdır. Eskiden bu paralar hortumculara gidiyordu. Biz hortumculara giden bu paraları öğrencilerimize ders kitabı olarak veriyoruz." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bugünkü Uşak ziyaretinde 25 kez Başbakanlık otobüsünü durdurarak çocuklara araba ve bebek türünde oyuncaklar verirken, gençlere de ajanda dağıttı. Başbakan Erdoğan hayırsever iş adamı Halil Kaya Gedik'e eğitime yaptığı katkılardan dolayı teşekkür plaketi verdi, Vala Gedik Lisesi açılış kurdelesini keserek açılışları gerçekleştirdi. Başbakan Recep Tayip Erdoğan, açılışların ardından okulu, spor salonunu ve yurtları gezdi. Başbakan Erdoğan, buradan Uşak Havaalanı'na giderek kentten ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious