Hosteslere bir darbe de mahkemeden geldi: "Zayıflayın"

Hosteslere bir darbe de mahkemeden geldi:
  • Giriş : 02.06.2007 / 14:13:00

Hindistan'da işsiz kalan şişman hosteslere bir darbe de mahkemeden geldi: "Zayıflayın"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hindistan'da bir mahkeme, fazla kilolu oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan hosteslerin itirazını haksız bularak, zayıflamalarını tavsiye etti. BBC'nin haberine göre, uçuş güvenliği ve artan rekabet dolayısıyla sıkı kilo sınırlamaları getiren Hindistan Havayolları, bir grup hostesin işine son vermişti. Hosteslerse kararın küçük düşürü ve Hint kültürünü aşağılayıcı olduğunu savunarak mahkemeye başvurdu.
Kadın Yargıç Reha Şarma "Eğer salyangoz sebatla Nuh'un gemisine vardıysa, bu değerli hanımlar neden tartıya çıkıp kilolarına bakmasın?" diyerek Hindistan Havayolları'nı haklı buldu. Son 10 yılda hızla gelişen Hindistan havayolu endüstrisinde, özel şirketlerin de devreye girmesiyle birlikte rekabet ortamı doğdu. Yeni özel havayolları, topuklu ayakkabılar giyen genç ve ince hostesler çalıştırmaya başladı. Buna karşılık Hindistan Havayolları'nın ekibi geleneksel sarilerini giymeye ve 58 yaşına dek çalışmaya devam etti.

Yeni Delhi Yüksek Mahkemesi, havayolunun bu durumu değiştirme girişimini haklı buldu. Mahkeme yüksek irtifalarda uçan uçaklarda yolcuların güvenliğinin, hosteslerin görevlerini yerine getirebilme yetisine bağlı olduğunu kaydetti. Mahkemenin kadın yargıcı, hosteslerin fazla kilolarıyla mücadele edip, bel ölçülerini kontrol altında tutması gerektiğini söyledi.

Yargıç Şarma "Hiçbir havayolu hiçbir konuda ihmalcilik yapamaz. Ne ekibinin karakteri, ne de fiziksel çeviklik konusunda" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious