Hoşyar Zebari, Türkiye'nin askeri yığınağından kaygılıyız

Hoşyar Zebari, Türkiye'nin askeri yığınağından kaygılıyız.9872
  • Giriş : 18.06.2007 / 08:52:00
  • Güncelleme : 18.06.2007 / 08:57:36

Zebari, Türk ordusunun sınırdaki hareketliliğinden endişe duyduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Erdoğan'ın ''PKK sorunu önce içeride çözülmeli'' yönündeki açıklamasının da cesaret verici olduğu belirtti.
CNN International'ın yayınına katılan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, "Irak'a herhangi bir askeri müdahaleye karşı olduklarını"söyledi.
Zebari, Türkiye'nın terör örgütü PKK'ya ilişkin güvenlik kaygılarını "meşru" olarak nitelendirdi, ancak sorunun,Türkiye, ABD ve Irak arasındaki üçlü mekanizma çerçevesinde çözümlenmesi gerektiğini savundu.
Zebari, "Kürt asıllı olmama karşın Irak'ın dışişleri bakanıyım ve sorumluluğum, Türkiye ile gerginliğin yumuşatılması. PKK'nin sınır ötesi saldırıları ve benzer konularda Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarının giderilmesi için elimizden gelenin en iyisini yaptık" dedi.

"Üçlü mekanizma faaliyete geçmedi"
Hoşyar Zebari, "Sanırım Türkiye'nin, Irak hükümeti ve kuzey Irak'taki bölgesel yetkililer konusunda bazı kaygıları var. Ancak bu meselelerin çözümü için bir mekanizma bulunuyor. ABD, Irak ve Türkiye arasında bir üçlü komisyon var. ABD burada General (Joseph) Ralston tarafından temsil ediliyor ve bu komisyon, en başta Türkiye'nin PKK'ya ilişkin meşru güvenlik kaygıları için oluşturulmuştu. Ancak bu komisyon, şimdiye kadar faaliyete geçemedi" diye konuştu.

"Askeri eyleme girişilmesin"
Zebari, "Türkiye'nin askeri yığınağına gelince, biz kesinlikle kaygılıyız. Bizim konumumuz, her türlü askeri müdahaleye karşı çıkmak. Çünkü bu, daha fazla şiddete ve istikrarsızlığa yol açacak. Dolayısıyla askeri eyleme girişilmemesi yönünde defalarca çağrıda bulunduk" ifadelerini kullandı.
Hoşyar Zebari ayrıca, "Türkiye Başbakanının, terör örgütü PKK sorununa, başka ülkelerin sınırlarından içeriye girilmesinin düşünülmesinden önce Türkiye içinde karşılık verilmesi gerektiği yönündeki sözleri bizi cesaretlendirdi" diye konuştu.
Zebari, daha fazla karşı karşıya gelinmesinin, hem Irak'ın, hem Türkiye'nin, hem de başkalarının menfaatine aykırı olduğunu ve bu çerçevede gerginliğin yumuşatılması için Türk hükümetiyle danışma içinde bulunduklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious