Hoşyar Zebari'den Ankara'ya diyalog çağrısı

Hoşyar Zebari'den Ankara'ya diyalog çağrısı.9872
  • Giriş : 11.06.2007 / 08:31:00

Zebari, terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki faaliyetleri hakkında görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki faaliyetleri ve Türkiye'nin diğer kaygıları hakkında Ankara ile görüşmeye hazır olduklarını söyledi.
Irak'ın Türkiye'ye "birlikte hareket etme" çağrısını içeren nota vermesinin ardından İngiliz Yayın Kuruluşu BBC'nin Arapça servisine açıklama yapan Zebari, askeri müdahalelere karşı olduklarını, tüm sorunların diyalog yoluyla çözülebileceğini kaydetti.
Zebari, "bu konuları olumlu biçimde ele almaya açık olduklarını, ancak bunun sınır bölgelerinin yoğun ve geniş çaplı bombalanmasıyla olamayacağını" söyledi.
Irak Dışişleri Bakanı, Bağdat'ın terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki faaliyetleri ve Türkiye'nin diğer kaygılarıyla ilgili olarak Ankara ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.
"Askeri müdahalelere ya da sınır veya bölgesel güvenlik ihlallerine" karşı olduklarını belirten Zebari, "Tüm sorunlar müzakere edilebilir ve diyalog yoluyla çözülebilir" dedi.

Talabani'nin Kerkük ısrarı sürüyor
Iraklı Kürtlerin Kerkük'ün geleceğini belirleyecek referandumla ilgili ısrarı sürüyor. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani bir kez daha referandumun zamanında yapılmasını istediklerini açıkladı.
Talabani lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden üst düzey isimlerle Süleymaniye'de bir araya geldi.
Toplantının ardından açıklama yapan Talabani, referandumun ertelenmesi ya da iptal edilmesi yönündeki talepleri kesinlikle kabul etmeyeceklerini söyledi.
Geçen hafta Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani ile yaptığı görüşmeyi de değerlendiren Talabani, toplantıda, ortak liderlik ve her iki parti arasında uzun vadeli stratejik ittifak gibi konuların ele alındığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious