Höyükler, petrol kuyusu değerinde

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Bakan Koç, ülkemizde görev yapan büyükelçilere "Mirası beraber kazalım ama birbirimizin kuyusunu kazmayalım" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de bulunan höyükleri petrol kaynağı gibi önemli gördüğünü söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bu petrolün Ortadoğu'daki gibi savaşa sebep olmaması gerektiğine dikkat çekerek, "Mirası beraber kazalım ama birbirimizin kuyusunu kazmayalım" dedi.
Bakan Atilla Koç, Çorum'un Boğazkale ilçesi Hattuşa Ören Yeri'nde, Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından JTI firmasının sponsorluğunda aslına uygun olarak yapılan Hitit surlarının açılış törenine katıldı. Hattuşa ziyaretinde bir araya geldiği Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz ve Japonya Orta Elçisi Kuzuyoshi Hayshi'ye Anadolu'daki hoşgörü anlayışından bahseden Bakan Atilla Koç, yüzyıllar boyu süren bu hoşgörünün Ankara Ulus'ta sergilendiğini anlattı. Koç, önemli bir İslam büyüğü olan Hacıbayram Veli'nin Ulus'taki Arthemus Mabedi'ni yıkmadan koruyarak yanına dergah ve cami inşa ettiğini söyledi. İslam dininin diğer dinlere gösterdiği toleransına dikkat çeken Koç, "Topraklarımızın üzerindeki medeniyet ve dinlere yaklaşımımız dünyaya örnek olacak kadar olumludur" dedi.

Bu felsefenin günümüzde de aynısı gibi devam ettiğini ifade eden Atilla Koç, hükümet olarak toprakların altında kalan mirası, o mirasın kimden kaldığına bakmadan koruduklarını ifade etti. Bakan Koç, şunları söyledi: "Bakanlık görevine başladığımda, yerli ve yabancı ekiplerin çalıştığı toplam 85 kazı yapılıyordu. Bu kazı sayısını 120'ye yükselttik. Burada üniversitelerimizin 21'inde, arkeoloji ve sanat tarihi eğitimi verilmesinin büyük önemi var. Bunları kazabilecek arkeologlara sahibiz. Bütün dünyada, koyduğumuz prensipler dahilinde bu işleri yapabilecek arkeologlara ve bunları destekleyen sponsorlara kapımız daima açık. Bizim koyduğumuz prensip, sezonda restorasyonu yapabilecek kadar kazı yapılmasıdır. Daha önce bunun acısını çektik. Restorasyonu yapılabilecekten fazla gerçekleştirilen kazılarda, bir sonraki yıl aynı ekip, çıkardığı eserlerin yarısını bulamıyordu"

Türkiye'de kazılara şimdiye dek 1-2 trilyon lira para ayrıldığını belirten Koç, geçen yıl bu rakamı 8 trilyon liraya yükselttiklerini, bu yıl ayrılan rakamın ise 10 trilyonun üzerinde olacağını bildirdi. "Bizim ülkemizde 2 bin 600 tane Efes, Hattuşa gibi kazılacak yerler var" diyen Koç, "Mirası beraber kazalım ama birbirimizin kuyusunu kazmayalım. 2 bin 600 höyük, ülkemizin petrol kuyularıdır. Bu petrol kuyuları Ortadoğu'daki gibi kıskançlığa ve savaşa değil, barışa ve sevgiye vesiledir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious