Hrant Dink cinayeti davası ertelendi

Hrant Dink cinayeti davası ertelendi.12951
  • Giriş : 07.07.2008 / 18:48:00

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin dava ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mahkeme, Dink'in öldürülmeden önceki günlerde tehdit alıp almadığı, tehdit almışsa kaç kez tehdit aldığını İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden tekrar sorulmasına, cevabın yine gelmemesi halinde ise görevliler hakkında "görevi ihmal" suçundan yasal işlem yapılmasına karar verdi.

Duruşmada ayrıca, mahkemeye gelmeyen 13 tanığın ise zorla duruşmaya getirilmesine karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sabah saatlerinde başlayan duruşma, akşam saatlerinde sona erdi. Duruşma sonunda; sanık Erhan Tuncel'in İstihbarat Şube'de görevli Memduh, Özgür, Ahmet ve Kürşat kod adlı kişilerin isimlerinin Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden öğrenilmesi için yazı yazılmasına, aynı şubeden Engin Dinç ve Ercan Demir'in tanık olarak dinlenmeleri için Trabzon Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılmasına karar verildi.

Ara kararın 4. maddesinde Dink'in öldürülmeden önceki günlerde tehdit alıp almadığı, tehdit almışsa kaç kez tehdit aldığını İstanbul Emniyet Müdürlüğünde tekrar sorulmasına, cevabın yine gelmemesi halinde ise görevliler hakkında görevi ihmal suçundan yasal işlem yapılmasına karar verildi.

Yasin Hayal'in Bayrampaşa Cezaevi'nde kaldığı sürede kimlerin ziyaret ettiğine dair listenin yeniden soru sorulmasına karar verildi. Mahkeme bir kısım sanıkların hesaplarına dair YTL ve döviz cinsinden incelenmesine bunun içinde bankalara yazı yazılarak yurt içinden ya da yurt dışından para transferi olup olmadığının incelenmesine kararlaştırdı. Yasin Hayal'in 2005 yılında Mc Donald's olayı ile ilgili cezaevinde bulunduğu sırada kimlerle ne düzeyde telefonla irtibat kurduğu, Hasan Deveci isimli şahısla ilişkisinin ne kapsamda olduğunun Trabzon Emniyet Müdürlüğüne sorulmasına karar verildi. Duruşmada ayrıca, mahkemeye gelmeyen 13 tanığın ise zorla duruşmaya getirilmesine karar verildi.

Erhan Tuncel'in MSN ve mail'inin de incelenmesine karar verildi. Samast ile ilgili olarak Avukatı Levent Yıldırım'ın her ne kadar olay sırasında müvekkili ile ilgili resimlerin yeniden incelenmesi yönündeki talebi red edildi. Buna gerekçe olarak ise Samast'ın resimlerdeki şahısın kendisi olduğunu söylemesi olarak tutanakta yerini aldı. Duruşma 13 Ekim 2008 tarihine ertelendi.

Öte yandan duruşmada, duruşmada Hrant Dink'in hayranı olduğu öğrenilen kısa şortu parlak kırmızı ayakkabısıyla dikkat çeken Nevin K. isimli kadın, duruşma sırasında Ogün'e doğru eğilerek "Pislik" dedi. Ogün'ün de ona cevaben küfür ettiği gözlendi. Bu sırada Samast'ın avukatı müvekkilinin fotoğraflarda belirtlen kişi olmadığı yönünde kuşkuları olduğunu belirterek, bu konuda bilirkişi incelemesi yapılmasını istedi. Başkan bu taleple ilgili olarak Samast'a söz verdi. Samast ise "O benim" cevabı üzerine salonda gülüşmeler oldu. Diyalogların ardından Samast, rahatsızlandığını belirterek salondan ayrılmak istediğini çıkarken de salona bakarak Nevin K.'ya küfür ettiği gözlendi. Nevin K.'nın hakkında arama kaydının bulunduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*