Hrant Dink cinayetinde kameradaki ikinci kişi

Hrant Dink cinayetinde kameradaki ikinci kişi.15062
  • Giriş : 05.06.2008 / 05:30:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 09:03:11

Dink cinayetiyle ilgili güvenlik kameralarının kaydettiği yeni görüntüler ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davada bir sonraki duruşma 7 Temmuz’da ancak suikaste ilişkin hala cevaplanamamış sorular var. Olayın gerçekleştiği dakikalarda, olay mahallinde uzun süre bekleyen, telefon görüşmesi yapan ve O.S.’nin kaçış güzergahında güvenlik kameralarına tekrar takılan kişinin kimliği gizemini koruyor. İkinci kişi, Agos Gazetesi önünde uzun süre bekliyor ve cinayetin ardından da ara sokaktaki inşaata girip kayboluyor.

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de cinayete kurban gitmeden hemen önceki görüntüleri Agos’un karşı köşesindeki bankanın güvenlik kayıtlarında bulunuyor. Bu kayıtlarda katil zanlısı O.S.’nin ve kimliği bir türlü tespit edilemeyen bir kişinin de görüntüleri var.

O.S., saat 12.53.04’te beyaz beresiyle atm kayıtlarına giriyor, saat 12.58.00’de de aynı güzergahta dolaşmaya devam ettiği görülüyor. Kayıtlar Hrant Dink’in 14.40.04’te bankaya girdiğini ve burada sıra numarası aldıktan sonra dışarıya çıktığını gösteriyor.

Saat 14.53.12’de kaldırımın kenarında, sırtını Agos’a dönmüş ama zaman zaman arkasını kontrol eden bir kişi göze çarpıyor. Bu kişi bir ara görüntüden çıkıyor, sonra yine yüzünü Agos tarafına dönmeden geri geri yürüyerek aynı noktaya, bankanın önüne geliyor ve bir telefon görüşmesi yapıyor.

Hrant Dink, 14:53:51’de ikinci kez bankaya geliyor. Hrant Dink bankaya girdikten sonra sözkonusu kişi telefonu kapatıp görüntüden çıkıyor.

Dink içeride 5 dakika kalıyor. Bankadan çıkışı 14.57.36’da ATM kameralarınca görüntüleniyor ve tam saat 14.57.44’te gözler Agos’un önüne çevriliyor.

YİNE AYNI KİŞİ BU KEZ İŞYERİ KAMERASINDA

O.S.’nin Şafak Sokak’tan kaçışı 14.59.14’te bir işyerinin kameralarına takılıyor. Hemen ardından O.S.’nin kaçtığı yöne doğru iki kişi geliyor. Bu iki kişiden birinin, daha önce ATM kamerasının da kaydettiği, gözcü olabileceği şüphesini doğuran kişi olduğu görülüyor. Bu iki kişi O.S.’nin arkasından bakıyor ve O.S. gözden kaybolduktan hemen sonra, sokağın üzerindeki inşaata giriyor.

Polis, olay yerinde bulunan hemen herkesin ifadesine başvurdu. Şafak Sokak’taki inşaatin kalfası, bu iki kişinin inşaatta çalışmadığını söyledi. Aradan yaklaşık 1,5 yıl geçti ancak olayda gözcülük yapmış olabileceği şüphesi uyandıran bu iki kişinin kimliği tespit edilemedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious