'Hrant Dink davası' ertelendi

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

"Adil yargılamayı etkilemek" suçundan 4.5 yıla kadar hapsi istenen Agos Gazetesi yazarı Hrant Dink ve üç yazarının yargılandığı dava ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TCK'nın 301. maddesinden yargılanan ve mahkemenin kesinleşmemiş kararı ile ilgili yazı yazdığı gerekçesiyle Hrant Dink ve gazetenin 3 yazarı hakkında TCK'nın 288. maddesini içeren "Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs" suçlamasıyla dava açılmıştı. Şişli Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Dink ve diğer yazarlar katılmazken her iki tarafın avukatları hazır bulundu.

Polis adliye önünde geniş güvenlik önlemleri alarak içeri alınan herkes tek tek arandı. Duruşmanın başladığı dakikalarda adliye karsısına gelen bir grup "Hrant Dink, Taşnak-Hınçak-Asala ve devşirmeler seninle grur duyuyor, Büyük Türk Milleti" yazılı bir pankart açtı. Çevik kuvvet polisi grubun yola çıkmaması ve taşkınlık yapmaması için önlerine bariyer çekerken, pankart açanlar her hangi bir slogan atmadı.

Mahkeme Dink'in 301. maddeden yargılandığı davanın karar metninin dosyaya eklenmesine ve eksikliklerin giderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. Hakim, dava avukatlarının müştekinin dinlenmesi talebini ise reddetti. Bu arada adliye çıkışında Büyük Hukukçular Birliği üyesi Murat İnan, Dink'in yazılarıyla 3 ayrı suç işlediğini ve mahkemeyi küçük düşürdüğünü ileri sürdü. İnan, müştekinin dinlenmesi yönündeki taleplerin reddini de eleştirdi. İnan ile birlikta adliyeden çıkan Avukat Kemal Kerinçsiz açıklama yapmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious