Hrant Dink de Türk'tü!

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in cenaze töreninde atılan "Hepimiz Hrant'ız, Hepimiz Ermeniyiz" sloganlarını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Habertürk'te yayınlanan Basın Klübü programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Tüzmen, özetle şunları söyledi:

DERİN DEVLET: Kurumsallaşmasını tamamlamamış, demokrasiyi hazmedememiş yerlerde derin devlet olabilir. Derinlik dalgıçlıkla ilgilidir. Derinlik sarhoşluğu da vardır, tehlikelidir. Çok derinde dolaşırsanız vurgun yemek garantidir. Dalgıçlıkta 40 metrenin altını kimseye tavsiye etmiyoruz.

HEPİMİZ TÜRK'ÜZ: Hepimiz Türk'üz. Benim bunun dışında bir söylemim olamaz. Hrant Dink'te bir Türk'tür. Türkiye'de farklı kökenden gelen vatandaşlar da vardır. Ama Anayasa'ya göre hepsi Türk milletidir. Türkiye'de yaşayana Türk denir.

IRAK'LA PETROL SIKINTISI: Irak milli petrol şirketi SOMO ile Türk petrol şirketleri arasında bir sıkıntı, kriz yaşandı. Ancak şuanda ticaretin devam ediyor. Türkiye olmadan Kuzey Irak nefes alamaz, yeşeremez. Oradan bir kaos ortamı var. Ancak biz ticaret üstünden siyaset yapmıyoruz. PKK terörünü bunun dışına koymak lazım. 'Casus belli' noktasına gelince ne olur o ayrı bir iş. Sınır ötesi takip de Türkiye'nin hakkıdır. Türkiye ne zaman, ne yapacağını gayet iyi bilir. Biz işin ticari yönüne bakıyoruz.

KADDAFİ'NİN DEVESİ: Libya Devlet Başkanı Kaddafi'nin, Afrika Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde Sheraton Oteli'nin bahçesinde çadır kurması ve yanında sütünü içmek için devesini getirmesine ilişkin Türk basınında çıkan haberler, ticari ilişkileri dolaylı olarak olumsuz etkiledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious