Hrant Dink suikasti davasında flaş gelişme!

Hrant Dink suikasti davasında flaş gelişme!.10701
  • Giriş : 18.07.2008 / 09:56:00
  • Güncelleme : 18.07.2008 / 10:17:41

Dink davasında şok gelişme; Müfettişler, cinayetteki kilit albaya soruşturma izni istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre müfettişler, Öz ve Yıldız'ın yanı sıra, Dink'e yönelik saldırıdan önce edinilen bilgilerin yer aldığı belgeyi, saldırıdan sonra hazırlanmış gibi tanzim eden 5 jandarma görevlisi için de soruşturma izni talep etti.

Dink'in öldürülmesinde ihmali bulundukları gerekçesiyle Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanan dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanlığı personeli Astsubay Okan Şimşek ile Uzman Çavuş Veysel Şahin'in ifadeleri sonrasında harekete geçen savcılık, iddialara konu olan Öz ile Yıldız hakkında soruşturma izni istedi.

Bunun üzerine İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın onayı ile ön inceleme başlatıldı.

Müfettişler, mahkemede "Dink'in öldürülmesinden önce olayla ilgili istihbarat geldiği, bu istihbaratın da Öz ve Yıldız'a bildirildiği" yönünde ifade veren Şimşek ve Şahin'in yanı sıra, Öz ve Yıldız'ın da yeniden bilgisine başvurdu.

Daha önce hakkında soruşturma izni verilmeyen Albay Öz, kendisine gelen Dink'le ilgili istihbarat bilgisini unutmuş olabileceğini açıkladı.

Şimşek ile Şahin, mahkeme ifadelerine benzer içerikte suçlayıcı nitelikte bilgi verdi. Öz ile Yıldız'ın, Dink'in öldürülmesinde ihmali olduğu görüşüne varan müfettişler, bu nedenle haklarında "soruşturma izni verilmesi" gerektiği kanaatine ulaştı.

Müfettişler, aynı dosya kapsamında, Dink'e yönelik saldırıdan önce edinilen bilgilerin yer aldığı belgeyi, saldırıdan sonra hazırlanmış gibi tanzim eden 5 jandarma görevlisi için de soruşturma izni istedi.

Müfettişlerin hazırladığı ön inceleme raporunun ulaştırıldığı Trabzon Valiliği, mevzuata göre müfettiş raporunu İl İdare Kurulu'nda değerlendirecek ve sonuçlandıracak.

Yıllık izinde olan Vali Nuri Okutan'ın müfettiş raporundaki talep doğrultusunda izin vermesi halinde, Bilecik İl Jandarma Komutanlığı'nı yürüten Albay Öz ve Yıldız'ın da aralarında bulunduğu 7 jandarma yargılanacak.

Şimşek ile Şahin, Dink'in öldürüleceği konusunda, olayın azmettiricisi olarak yargılanan Yasin Hayal'in yakını Coşkun İğci'den bilgi aldıklarını anlatmıştı. Bu bilgiyi sorumlu Şube Müdürü Yüzbaşı Yıldız'a aktardıklarını, Yıldız'ın da Öz'e bilgi verdiğini söyleyen 2 jandarma görevlisi, Öz'ün de yer aldığı bir toplantıda elde edilen istihbaratın değerlendirildiğini anlatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*