Hrant Dink'in hayali gerçekleşiyor

Hrant Dink'in hayali gerçekleşiyor.12951
  • Giriş : 25.11.2008 / 11:50:00

Dink'in Mahlemize Âşık Geldi konserinde Mehmed Uzun'la paylaştığı hayali, gerçek oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıl 2006... Kardeş Türküler ve Sayat Nova Korosu Harbiye Açıknava Tiyatrosu'nda Mahlemize Âşık Geldi başlıklı bir konser veriyor. Konseri izleyenlerden biri de Hrant Dink. Dink, konser sonrası Kürt edebiyatının önemli ismi Mehmed Uzun, "Düşün bir kez Mehmed Uzun, Türkler, Kürtler ve Ermeniler Erivan'da birlikte türkü söylüyor.

Hem de sadece kendi türkülerini değil, birbirlerinin türkülerini. Biz koltuk değnekleriyle çıkmışız ortalığa halay çekiyoruz!" diyor.

Şimdilerde belki Hrant Dink aramızda yok ama hayali iki yıl sonra gerçek olacak. O gün Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda Ruhi Su Dostlar Korosu ile beraber konser veren Sayat Nova Korosu, Kardeş Türküler ve BGST Dansçıları Ermenistan'da bir dizi gösteri yapacak. 68 kişilik geniş bir kadroyla Türkçe, Ermenice, Kürtçe, Arapça, Çingenece ve Lazca gibi farklı dillerde şarkılar seslendirecek olan Sayat Nova ve Kardeş Türküler, danslar eşliğinde hazırladıkları gösterilerini de Hrant Dink'e adayacak.

Ermenistan turnesi öncesi soruları yanıtlayan Sayat Nova Korosu'nun sözcüsü Kayuş Çalıkman Gavrilof da, iki ekibin aslında beraber olmaya alışık olduğunu hatırlatarak, şunları söylüyor: "İki sene önce verdiğimiz konserde farklı dillerden ve kültürlerden aşıkların ortak dertlerini gördük. Kafamızda bu gösteriyi Ermenistan ve diğer ülkelerde de gösterelim diye bir düşünce hep vardı zaten. Hrant Dink aynı konseri Yerevan'da da görmek istediğini söylemişti. Dolayısıyla bu bize ondan miras gibi." Konserle ilgili iki ülke arasındaki bürokratik işlemlere geçen yıldan başladıklarını belirten Gavrilof, Ermenistan ziyaretlerinden konsere ilginin yoğun olacağını gözlemlediğini de sözlerine ekliyor. Konserin organizasyon sorumlularından biri olan ve ayrıca Kardeş Türküler grubunda akerdeon çalan Ülker Uncu da, Kayuş Gavrilof gibi konserden umutlu olduğunu ifade ediyor. Geniş bir repertuara sahip olduklarını vurgulayan Uncu ekliyor: "Hazırlıklarımız devam ediyor. Ermenistan'a gittik ve oradaki ortamın ortak çalışmalara çok sıcak baktığını gözlemledik. Farklı kesimlerle yaptığımız görüşmelerden etkinliğin iyi geçeceğine dair bir izlenim edindik."

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*