Hrant Dink'in katillerini kim bulsun?

Hrant Dink'in katillerini kim bulsun?.16501
  • Giriş : 07.07.2009 / 10:14:00

Arkada bıraktığımız yılı iki albay etrafında cereyan eden yoğun tartışmalarla geçirdik-geçirmekteyiz... Kürşat Bumin'in yazısı;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Son albay" malum; toplumun bir kesimi tarafından "o belgeyi" kaleme aldığı ileri sürülen albay. Ancak Radikal'in dünkü manşetine bakacak olursanız, "TSK kaynaklarına göre" söz konusu "belge", tam tersine bir "sivil imalatı".

Bizi epeydir meşgul eden "ikinci albay" ise, eski Trabzon Jandarma Komutanı Albay Ali Öz.

"Son albay" hakkındaki iddianın altından askeri savcılığın kalkamayacağını ve dolayısıyla bundan böyle o ve diğer albaylar hakkındaki benzer "belgeler"in sivil yargı tarafından görülmesini –başından beri- ben de savunuyorum.

"İkinci albay" hakkındaki iddiaların hangi noktaya ulaştığını da biliyorsunuz. Söz konusu albay, "sahte belge düzenlemek" (yoksa "görevi ihmal" mi?) bir sivil mahkemede yargılanmakta halen. Dava Bursa'da, ama mahkemenin "Ağır"ında değil, Sulh'un da görülüyor.

Bekleyelim ve umalım ki bu davadan çıkan kararla Dink cinayetinin karanlık yönlerinden birisi ortaya çıksın.

Bugünkü yazıya Hrant'ı anarak başlamamın nedeni -tahmin ettiğiniz gibi- davanın 10. duruşmasının dün yapılmış olması.

Taraf gazetesinden Markar Esayan, "Akan Ermeni kanı bile olsa" başlıklı dünkü yazısında "belge" ile yatıp kalktığımız şu günlerde çoğumuzun aklından çıkan gerçeği bir kere daha hatırlatıyor. Şu basit gerçeği yani:

"Dink suikastı ile ilgili istihbarat bilgilerini işleme koymayan, cinayetten sonra ise sahte belge düzenleyen Trabzon Jandarma Komutanı Albay Ali Öz dışında hiçbir yetkili hakkında açılmış dava yok!"

Ne dersiniz, bu şartlar altında "Dink suikastı" dosyasını "askeri yargı"ya mı devretsek acaba? Belki de daha iyi bir sonuç mu alırız?

Esayan, Başbakan'a hitaben şu çok yerinde hatırlatmayı yapıyor:

"Dink cinayetinin, Ergenekon davası ve partisini hedef alan darbe planlarından ayrı düşünülemeyeceğini hatırlatmak isterim."

Bir kere daha hatırlayalım:

"Albay Ali Öz dışında hiçbir yetkili hakkında açılmış bir dava yok!"

Bu hatırlatma sonrasında sizin de aklınıza önce, Samast'ı aralarına alarak hatıra fotoğrafı çektiren güvenlik görevlileri (sivil) geliyordur herhalde.

Ama -biliyorsunuz- sadece onlar değil, hiçbir Emniyet ve MİT yetkilisi hakkında açılmış bir dava yok.

" 'Devlet', özellikle Emniyet ve MİT'teki yetkilileri adeta özel bir koruma altına almış" diyor Esayan.

Enteresan bir tablo doğrusu…

Sadece bir "albay" mahkemede. Ama, Başbakanlık Teftiş Kurulu ve Mülkiye müfettişleri tarafından haklarında soruşturma ve dava açılması istenen "siviller"in benzer dertleri yok…

Görüyorsunuz ki "bu işler" ciddi işler; laf kalabalığına tahammülü olmayan işler…

Bu "ihmaller"in yakında AİHM tarafından ele alınacağını da duymuşsunuzdur.

AİHM, cinayette ihmalleri bulunanlar hakkında yapılan şikayetlerin sonuçsuz kalmasını; Türkiye'nin Dink'in yaşamını koruma görevini yerine getirip getirmediğini; Dink'e Ermeni olmasından dolayı ayrımcılık yapılıp yapılmadığını ve bu ayrımcılığın cinayet davasını etkileyip etkimediğini sorgulayıp karar verecek.

"Öderiz tazminatı bu dosya da kapanır" diyenlerdensiniz, söyleyecek sözümüz yok tabii ki.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*