Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 5. duruşma

  • Giriş : 28.04.2008 / 11:42:00
  • Güncelleme : 28.04.2008 / 12:03:58

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 8'i tutuklu 19 sanığın yargılandığı davanın 5. duruşması başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tekirdağ, Kocaeli ve Edirne F tipi cezaevlerinde tutuklu olan sanıklar, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma için Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Öldürülen Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ile kızı Delal Dink ve kardeşi Orhan Dink de adliyeye geldi.

Duruşma öncesi adliye çevresinde geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı. Adliyeye girişlerde kimlik kontrolü ile üst ve çanta araması yapıldı.

Sanıklardan O.S'nin 18 yaşından küçük olması nedeniyle basına kapalı olarak gerçekleştirilecek duruşmada, önceki celselerde olduğu gibi sesli ve görüntülü kayıt yapılacağı belirtildi.

-İDDİANAMEDEN-

Hrant Dink'in Şişli'de öldürülmesine ilişkin soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcıları Selim Berna Altay ile Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklardan Erhan Tuncel'in, ''Hrant Dink'in öldürülmesine azmettirmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, ''terör örgütünün yöneticisi olmak'', ''patlayıcı madde imal etmek'', ''patlayıcı madde atmak'', ''mala zarar vermek'' ve ''6 kişinin yaralanmasına neden olmak'' suçlarından da 22,5 ile 48 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Yasin Hayal'in ''Hrant Dink'i öldürmeye azmettirmek'' suçundan müebbet, ''terör örgütünün yöneticisi olmak'', ''Ferit Orhan Pamuk'u tehdit etmek'' ve ''ruhsatsız silah bulundurmak'' suçlarından 18 ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülen iddianamede, O.S'nin de ''Hrant Dink'i öldürmek'' suçundan 18 yaşından küçük olduğu da dikkate alınarak 18 ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması, ayrıca ''terör örgütüne üye olmak'' ve ''ruhsatsız silah taşımak'' suçlarından da 8,5 ile 18 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Sanıklardan Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu'nun da ''Hrant Dink'in öldürülmesi eylemine yardım etmek'' ile ''terör örgütüne üye olmak'' suçlarından 22,5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Yaşar Cihan ve Halis Egemen hakkında da ''terör örgütüne yardım etmek'' suçundan 7,5 ile 15 yıl arasında hapis isteminde bulunuluyor.

İddianamede, Salih Hacısalihoğlu, Alper Esirgemez, İrfan Özkan, Osman Alpay, Erbil Susaman, Numan Şişman, Şenol Akduman ve Veysel Toprak'ın da ''terör örgütüne yardım etmek'', ''ruhsatsız silah taşımak'' ve ''suçluyu gizlemek'' suçlarından 7,5 ile 16 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.

Sanıklardan Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci hakkında düzenlenen iddianamede de bu sanığın ''Hrant Dink'in öldürülmesine yardım etmek'' ve ''terör örgütüne üye olmak'' suçlarından 22,5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenmiş, dosya daha sonra ana dava ile birleştirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious