Hristiyan cemaati iftar yemeği verdi

Hristiyan cemaati iftar yemeği verdi.14060
  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Suriye'deki Hristiyan cemaati örnek bir davranış sergiledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Antakya Patriği 4.İgnatius, Ramazan ayı münasebetiyle Şam'da bulunan Müslüman din adamları onuruna bir iftar programı düzenledi. İftarada; Suriye Başbakanı Naci İtri, Süryanilerin Ortadoğu ve Antakya patriği 1. Zekka Ayvaz, Suriye Müftüsü Ahmet Hassun, bakanlar, Suriye Kominist Partisi Genel Başkanı ve Şam Müftüsü hazır bulundu.

Kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı iftar programında bir konuşma yapan Suriye Başbakanı Itri, Suriye'de değişik dinlerin oluşturduğu dokunun, modern Suriye'nin kalkınmasının temelini teşkil ettiğini söyledi. Itri,"Bu doku dışarıya karşı bize bir güç ve kuvvet katıyor. " Değerlendirmesinde bulundu.

Patrik 4.Ignatius ise, iftar programına değişik dinlerden insanların katılmasının bir kardeşlik göstergesi olduğunu ifade ederek,"Bu günkü kardeşlik buluşması tüm dünyaya bir tek halk olduğumuzu gösteriyor. Bir tek ülkede doğuyor, yaşıyor, sevinip ve üzülüyoruz. Buda bizim bir arada yaşamamıza bağlı. Bu yaşam hoşgörü ve sevgi üzerine kuruludur." dedi.

Suriye Vakıflar Bakanı Ziyaduddin El Eyyubi de ülkesinde yaşayan Müslüman ve Hristiyanların barış ve sevgi içinde yaşadıklarını belirterek, Suriye'de ki Hristiyan kilisesinin İslama ve Müslümanlara yapılan saldırıların karşısında durduğunu aktardı.

Suriye Müftüsü Ahmet Hassun ise dünya'daki tüm ilahi dinlerin bu coğrafya'da yayıldığına dikkat çekerek, "ilahi dinler bizim topraklarımızdan çıkmıştır. Hz.İsa ve Hz. Muhammed aynı hedefler için çalışmışlar. Bu hedefler ise yüce Allah tarafından seçildi. Bizler tarafından değil. En yüce tebliğler bu topraklar üzerinde indi. Bu toprağın evlatları olarak bu risaleyi tüm cihana duyurmalıyız" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious