Hristiyan cemaati Noel'i kutladı

Hristiyan cemaati Noel'i kutladı.16135
  • Giriş : 25.12.2008 / 09:57:00

Hristiyan aleminin ruhani lideri Papa 16. Benedict, Hz. İsa'nın doğum günü nedeniyle düzenlenen Noel kutlamaları sebebiyle bir konuşma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hz. İsa'nın doğum günü olarak kutlanan Noel nedeniyle Papa 16. Benedict, binlerce Katolik mezhebi mensubuna hitap etti. St. Peter Bazilikası'nın penceresinde görünen Papa'nın konuşması öncesinde St. Peter Meydanı, barışın sembolü olan mumlarla aydınlatıldı. Soğuk havaya aldırış etmeden meydanda toplanan ve aralarında çok sayıda yabancı uyruklu Katoliklerin de bulunduğu kalabalık, Papa'nın konuşmasını meydana kurulan dev ekranlardan takip etti. 81 yaşındaki Benedict, göreve geldiği günden bu yana 4. kez Noel kutlamalarına katıldı.

DUALAR VE İLAHİLER EŞLİĞİNDE MUMLAR YAKILDI

Taksim'deki Saint Antuan Kilisesi'nin de aralarında bulunduğu kiliselerde Noel ayini düzenlendi. Ayine katılan cemaat, dualar ve ilahiler eşliğinde Noel'i kutlayarak, mum yaktı. Hristiyanlar, 24 Aralık'ı 25 Aralık'a bağlayan gece Hazreti İsa'nın doğum gününü kutluyor.

HATAY'DA KUTLAMALAR

Hatay'da Anadolu Katolik Kilisesi Episkoposu Mgr. Luigi Padovese'nin katılımıyla “Noel Ayini” düzenlendi.

Padovese, St. Pierre Kilisesi'nde düzenlenen ayinde yaptığı konuşmada, Noel kutlamaları ile hayatı daha iyi anlamaya çalıştıklarını söyledi.

Diğer konuşmaların ardından çocukların Hz. İsa'nın dünyaya gelişini anlattığı gösteri sergilendi.

İncil'den ayetlerin okunduğu ayinde, dualar edildi ve ilahiler söylendi.

Ayine, Antakya İtalyan Katolik Kilisesi Rahibi Domenico Bertogil de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*