Hristiyanlara '5 vakit dua' önerisi

  • Giriş : 26.11.2007 / 17:03:00

"Hristiyanlar Müslümanlar gibi dua ederse Tanrı'yla derin ilişki kurabilir."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anglikan Kilisesi lideri Williams, Müslümanlar gibi günde beş kez dua etmenin Hristiyanların gündelik yaşamlarında Tanrı'yla daha derin bir ilişki kurmalarını sağlayabileceğini söyledi.

Anglikan Kilisesi lideri Canterburry Başpiskoposu Rowan Williams, İngiltere'de yayınlanan Emel adlı aylık İslam dergisine verdiği mülakatta, ABD'nin bugün dünyanın her meselesine el attığına işaret ederek, 'Dünyada artık bir tek hegemonyacı güç bulunuyor' dedi.

'ABD, toprak ele geçirmeye değil, nüfuz ve denetimini artırmayı amaçlıyor' diyen başpiskopos, 'bu politikanın her şeyden kötü olduğunu' söyledi.

'Bir ülkeyi ilhak etmek, sonra da onu yönetmek ve normalleştirmek için para ve enerji harcamak bir şeydir. İngiliz imparatorluğu mesela Hindistan'da tam da bunu yapmıştır' diyen Williams, 'Hızla altını üstüne getirmek için bir ülkeye gitmek ve işleri düzeltmeyi başkalarına bırakmak ise başka bir şey... Irak'ta yapılan da tam bu' ifadesini kullandı.

Başpiskopos, 11 Eylül saldırılarından sonra ABD'nin üstün konumunu yitirdiğini de söyledi ve Amerikalıların, bunu telafi edebilmek için, 'tarumar olan toplumlara cömert ve zekice yardım eli uzatması, ekonomik sömürüyü sınırlandırması ve askerlerini çekmesi' gerektiğini anlattı.

Williams, 'Batılı modern insanlık tarifimiz pek iyi işlemiyor...' diye konuştu ve 'uygarlıkların diyalogla geliştiğini, Müslüman ve Hristiyanlar arasındaki tarihin de buna işaret ettiğini' söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious