Hristofyas: AİHM kararı iyi haber

Hristofyas: AİHM kararı iyi haber.17998
  • Giriş : 25.06.2008 / 11:12:00

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Tasos İsak, Solomos Solomu ve Eleni Foka davalarında Türkiye'yi haksız bulan kararını "iyi haber" olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rum basınına göre Hristofyas, AİHM kararlarını kutlamalarına rağmen, "işgal dolayısıyla Kıbrıs halkının insan hakları ihlallerinin devam ettiğini" savundu.

Hristofyas, şu iddialarda bulundu:

"Dolayısıyla 'işgale' son verilmesi ve Kıbrıslı Türk ve Rum Kıbrıs halkının tamamının insan haklarının tanınması yönündeki çaba ve mücadelemizi yoğunlaştırmamız gerekir. Çünkü 'işgal', Kıbrıs'ın her iki toplumunun da insan haklarını ihlal ediyor."

Dava, motosikletli Rumların Ağustos 1996'da Derinya'da yaptığı KKTC sınırını delme eylemleri sırasında çıkan olaylarda ölen İsak ve Solomu'nun aileleri tarafından açılmıştı.

Solomu'nun babası Spiros Solomu, Rum haber ajansına yaptığı açıklamada, AİHM kararını "ilahi adalet" olarak niteledi ve bunun yıllardır bekledikleri bir karar olduğunu söyledi.

AİHM ayrıca Türkiye'yi, Karpaz'ın Sipahi köyünde eski Rum ilkokul öğretmeni Eleni Foka'nın ifade özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle de haksız buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious