Hristofyas: 'Girne'ye dönmeyi bekliyoruz'

Hristofyas: 'Girne'ye dönmeyi bekliyoruz'.9191
  • Giriş : 17.03.2008 / 23:15:00

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, "Türk yönetimi altında olsa bile Girne'ye dönmeyi bekliyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rum haber ajansına göre, Hristofyas, Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulunan İskenderiye ve Afrika Patriği 2. Theodoros ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, kendilerini "özgür bir Girne'ye adadıklarını" ifade etti.

Hristofyas, "Türk yönetimi altında olsa bile, Girne'ye dönmeyi bekliyoruz. Özgür bir Girne'ye, kendimizi buna adadık, ancak Girne halkı dönme hakkına sahip olmalıdır" diye konuştu.

Hristofyas, görüşmede, konuk patriğe, Girne gemisinin gümüş bir maketini verdi ve görevinde başarılar diledi.

İskenderiye ve Afrika Patriği 2. Theodoros da, "nerede olursa olsun Kıbrıs davasını desteklediğini" belirterek, Rum hükümetine yardımından dolayı teşekkür etti.

Hristofyas'ın Kıbrıs sorununu çok iyi bildiğini ve görüşlerini çok açık bir şekilde ifade ettiğini belirten İskenderiye Patriği, "(Güney) Kıbrıs'tan daha güçlü bir şekilde ayrılıyorum çünkü 'Kıbrıs' beni unutmuyor, yardımcı oluyor ve kalpten teşekkür ediyorum. Özgürlük ve adalet rüzgarları tüm ada üzerine yayılsın" diye konuştu.

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomod da, Kıbrıs sorununda Hristofyas'ın yanında duracağını kaydetti.

Öte yandan, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, 21 Mart Cuma günü KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile yapacağı görüşmeyle ilgili olarak, 19 Mart çarşamba günü, başkanlık sarayında basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious