Hristofyas ilk kez KKTC'ye geçti

Hristofyas ilk kez KKTC'ye geçti.9490
  • Giriş : 01.11.2008 / 23:43:00

Hristofyas, Kıbrıs Rum yönetimi liderliğine seçildikten sonra ilk kez KKTC'ye geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs Türk siyasi tarihinde önemli yeri bulunan, eski Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) eski genel başkanlarından, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı da yapan merhum Özker Özgür'ün eşi emekli öğretmen Zehra Özgür'ün cenazesinde buluştu.

Kıbrıs Rum yönetimi liderliğine seçildikten sonra ilk kez KKTC'ye geçen Hristofyas'a, eşi Elsi Hristofyas eşlik etti. Lefkoşa Mezarlığındaki İsmail Safa Camisinde kılınan cenaze namazının ardından üç yıl önce ölen eşinin yanında toprağa verilen Zehra Özgür'ün cenaze törenine Talat ve Hristofyas'ın yanı sıra Özgür'ün ailesi, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, bazı bakanlar, milletvekilleri, parti başkanları ve vatandaşlar katıldı. Zehra Özgür toprağa verildikten sonra, Talat ile Hristofyas mezara birlikte toprak attı.

Dimitris Hristofyas, mezarlıktan ayrılmadan önce basına yaptığı açıklamada, Özker Özgür'ün ardından bugün de eşini toprağa verdiklerini ifade ederek, "bunun bütün Kıbrıslılar ve özellikle Kıbrıslı Türkler açısından büyük bir kayıp olduğunu" söyledi. Hristofyas, bunun iki kaybın ailesi açısından trajedi olduğunu belirterek, "iki gerçek Kıbrıslı ve Kıbrıslı Türkünü kaybettiklerini" kaydetti.KKTC Cumhurbaşkanı Talat da, bunun acı bir olay olduğunu belirterek, Zehra Özgür'ün kendilerine hem annelik, hem ablalık yapan biri olduğunu, bu yüzden çok üzgün olduğunu bildirdi.

Bu arada cenaze törenine katılmak üzere sivil plakalı makam aracıyla KKTC'ye geçen Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Rum liderliğine seçildikten sonra ilk kez KKTC'ye geçti. KKTC ziyareti süresince Hristofyas'ı koruma görevini KKTC polisi yerine getirdi. KKTC polisi, Hristofyas için çok geniş güvenlik önlemleri aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*