Hristofyas Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktı

Hristofyas Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktı.9191
  • Giriş : 09.05.2008 / 23:30:00

Güney Kıbrıs'ta Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile görüşen Fransa Başbakanı Francois Fillon bir kez daha Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı çıktı. Fillon'un karşı çıkış gerekçesi ise Türk askerlerinin Ada'da bulunması.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kıbrıs Rum kesiminde Dimitris Hristofyas ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Fransa Başbakanı Francois Fillon, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı olduklarını yineledi.

"Paris'in, Türkiye'nin AB ile 'imtiyazlı ortaklık' kurmasını tercih ettiğini" bir kez daha dile getiren Fillon, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olmalarının "AB üyesi Kıbrıs'ta Türk askerlerinin bulunmasından" kaynaklandığını öne sürdü.

KKTC ile yürütülen temaslara değinen Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ise, doğrudan görüşmelere başlamadan önce hazırlık müzakerelerinde ilerleme görmek istediklerini söyledi.

Dimitris Hristofyas, "İlerleme kaydedilmeden görüşmelere başlanacağına dair bir taahhütte bulunmadığımızı belirtmek isterim" diye konuştu.

"Kıbrıs'ta ilerlemenin Türkiye'nin tutumuna bağlı olduğunu" belirten Hristofyas, "Ankara'dan yakın zamanda aldıkları haberleri cesaret verici bulmadıklarını" bildirdi.

Hristofyas, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olmadıklarını, ancak Ankara'nın öncelikle kendileriyle yeniden diplomatik ilişki kurması gerektiğini savundu.

"Sarkozy Fransa'da referandumdan yana"

Bu arada Fransa'da, iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) Genel Sekreteri Patrik Deveciyan, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği için Fransa'da referandum düzenlenmesinden yana olduğunu" söyledi.

Patrik Deveciyan, internetteki blogunda yer alan yazısında, UMP'nin, Fransa'da AB'ye üye olacak ülkelerle ilgili doğrudan referanduma gidilmesi koşulunu kaldıran anayasa değişikliğiyle ilgili bir değişiklik önergesi sunacağını hatırlattı.

Değişiklik öngergesiyle, "coğrafi olarak tamamıyla Avrupa sınırlarında olmayan bir ülkenin AB üyeliği için referandum koşulunun değiştirilmemesini" istediklerini belirten Deveciyan, Sarkozy'nin bu önergeyi prensipte kabul ettiğini bildirdi.

UMP Sözcüsü Frederic Lefebvre, geçen ay düzenlediği basın toplantısında, UMP'nin değişiklik önergesi sunacağını belirterek, "Değişiklik önergesine göre, aday ülkenin başkenti Avrupa'da değilse ve topraklarının büyük bölümü Avrupa sınırı içinde değilse, bu ülkenin üyeliği için Fransa'da doğrudan referanduma gidilecek" demişti.

Sözcü, değişiklik önergesinin Türkiye'nin üyeliği için hazırlandığını açıkça belirtmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy de, geçen ay katıldığı bir televizyon programında, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğiyle ilgili karar aşamasında Fransa'da referandum düzenlenmesini isteyeceğini" söylemişti.

Anayasa değişikliğinin, yeni üyenin kabulü için referandum seçeneğini tamamıyla dışlamadığını kaydeden Sarkozy, Türkiye'nin tam üyeliğine karşı olduğunu yineleyerek, "Türkiye'nin üyeliği gündeme geldiğinde referanduma gidilmesini isterim" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious