Hristofyas: Yeni bir BM planı yok

Hristofyas: Yeni bir BM planı yok.17998
  • Giriş : 14.07.2008 / 15:25:00

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, BM'nin Kıbrıs sorununa ilişkin yeni bir plan sunmayacağı konusunda Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan "güvence aldığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rum basınında çıkan haberlere göre, Hristofyas, Ban'la dün Paris'te görüştükten sonra yaptığı açıklamada, görüşmesi sırasında Ban'ın kendisinden, "doğrudan müzakerelerin yeni BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer gözetiminde bir an önce başlamasını talep ettiğini" bildirdi.

Hristofyas, "Ne zaman ve nasıl başlayacağımızı, Kıbrıs'a geri döndüğümüzde, çalışma gruplarının işlerini ele alacağımız değerlendirmeden sonra göreceğiz" diye konuştu.

Hristofyas ayrıca, Ban ile eylül ayında, BM Genel Kurul toplantısı çerçevesinde bir kez daha bir araya geleceğini kaydetti.
Rum lideri, dünkü görüşmede, "sürecin sahibi konusunu, yani sürecin sahibinin Kıbrıslılar olduğu ve BM'nin süreci kolaylaştıracak koşulları sağlayacak tarafsız ve tutarlı bir rol üstleneceğini kesinleştirdiklerini" de ifade etti.

Görüşmede, "Kıbrıs sorununun çözümü için her zaman sabırlı, ısrarlı, sıkı ve BM tarafından belirlenen ilkelere dayanacak şekilde çalışmaya hazır olduklarını" vurguladığını belirten Hristofyas, görüşmede ayrıca Kıbrıs sorununa iki toplumlu, iki kesimli federasyona dayanan çözüm bulunmasına olan bağlılıklarını dile getirdiğini söyledi.

"BM HAKEMLİK ROLÜ YAPMAYACAK"

Rum basını, BM Genel Sekreteri Ban'ın da Hristofyas ile görüşmesinde, "Kıbrıs'taki sürecin Kıbrıslılara ait olduğu ve BM'nin hakemlik görevi yapmayacağı" yönünde garanti verdiğini savundu.

İddialara göre Ban, "Kıbrıs'taki liderlerin BM'den yeni bir plan ya da öneriler beklememesi gerektiğini" belirtti.
Görüşmede Hristofyas'ın Ban'a, "Türkiye'deki siyasi gelişmelerin Kıbrıs sorununa yapması olası etkilerinden duyduğu endişeyi" de dile getirdiği belirtildi.

Rum gazeteleri, ayrıca Hristofyas'ın, Akdeniz İçin Birlik zirvesi çerçevesinde Paris'te bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile "çok kısa bir görüşme yaptığını" yazdı.

Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, zirve çerçevesinde Hristofyas ile Erdoğan'ın tokalaştığını ve Kıbrıs sorununa ilişkin kısa bir konuşma yaptığını söyledi. Stefanu, Hristofyas'ın Erdoğan'a, "Kıbrıs sorununa çözüm bulunması ve Türkiye ile tüm tarafların bu yönde yapıcı ve olumlu katkı koyması gerektiğini" ifade ettiğini kaydetti.

Rum basını, Başbakan Erdoğan'ın da Hristofyas'a, aynı çerçevede karşılık verdiğini ve Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini vurguladığını yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*