Hristofyas'tan ilk ziyaret Yunanistan'a

Hristofyas'tan ilk ziyaret Yunanistan'a.46620
  • Giriş : 03.03.2008 / 20:10:00

Kıbrıs Rum yönetiminin yeni lideri Dimitris Hristofyas, ilk yurtdışı ziyaretini yarın Yunanistan'a yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hristofyas, Atina'da, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Başbakan Kostas Karamanlis ve siyasi liderlerle ayrı ayrı bir araya gelecek.

Rum lideri, Karamanlis ile çarşamba günü görüşecek ve görüşmenin ardından basına ortak açıklama yapılacak.

Atina ziyaretini Perşembe günü tamamlayacak Hristofyas, 13-14 Mart tarihlerinde de Brüksel'de AB Konseyi toplantılarına katılacak.

Hristofyas'ın sadece Lefkoşa'daki Lokmacı Kapısı'nın değil, KKTC ile Rum kesimi arasındaki tüm barikatların açılması yönünde öneride bulunacağı ileri sürüldü.

Rum gazetelerinde yer alan haberlerde, Hristofyas'ın BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller'e, Lokmacı'nın yanı sıra Yeşilırmak ve Derinya öncelikli olmak üzere, Yeşil Hat boyunca mevcut tüm geçiş noktalarının açılması önerisinde bulunacağı belirtildi.

Haberlerde, Rum tarafının yeni geçiş noktalarının açılmasına ilişkin önkoşulunun, "Türk askerinin yayaların 'güvenli' geçişine imkan sağlayacak bir uzaklığa çekilmesi" olduğu, Hristofyas'ın bu girişiminin "Kıbrıs Türk tarafında çaresizliğe yol açacağını" savunuldu.

Stefanu: "Hristofyas Kıbrıs sorunu için çalışacak"

Kıbrıs Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller ile görüşmesi sırasında, "en kısa sürede Kıbrıs sorununun adil, yaşayabilir ve fonksiyonel çözümü için çalışacağını teyit ettiğini" söyledi.

Stefanu, Hristofyas'ın Möller'e, "8 Temmuz 2006 Anlaşması'ndan başlayarak, Kıbrıs sorunundaki görüşmelerin yeniden başlaması için gerekli atmosferin oluşturulmasına yönelik inisiyatifler üstlenmesi isteğini ilettiğini" belirtti.

Rum Sözcü, Hristofyas'ın KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile mart sonunda görüşmesi için çabaların yürütüldüğünü de söyledi.

8 Temmuz Anlaşması

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eski Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, BM Genel Sekreteri'nin eski Yardımcısı İbrahim Gambari'nin başkanlığında 8 Temmuz 2006'da Lefkoşa ara bölgede yaptıkları görüşmede, "kararlar" ve "ilkeler" anlaşması yapmıştı.

8 Temmuz Anlaşması veya "Gambari Süreci" olarak da bilinen anlaşma, iki taraf arasındaki, insan kaçakçılığı, kuş gribi gibi gündelik sorunların görüşülerek halledilmesi için teknik komiteler kurulmasını, Kıbrıs sorununun özüne ilişkin konuların ele alınması için de çalışama grupları oluşturulmasını öngörüyordu.

Papadopulos'un, Kıbrıs sorununun çözümünü zamana yayma taktiği nedeniyle 8 Temmuz Anlaşması hayata geçirilmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious