Hristofyas'tan kafa karıştıran açıklama

Hristofyas'tan kafa karıştıran açıklama.17998
  • Giriş : 14.05.2008 / 11:42:00

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümü konusunda kendisini ikna etmediğini ifade ederek, "Kıbrıs sorununun çözümü için aklında bir tarih olmadığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hristofyas, KKTC'de yayımlanan Kıbrıs gazetesine verdiği demeçte, Rum yönetimi liderliğine seçilmesinden sonra KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile iyi bir başlangıç yaptıklarını, ama teknik komite ve çalışma gruplarının çalışmalarında ciddi sorunların yaşandığını kaydetti.

Toplantılara katılan teknik elemanların aynı dili konuşmadığını ve "anlaşamıyoruz" gibi bir sonuca sürüklenildiğinden endişe ettiğini ifade eden Hristofyas, "Ayın 23'ünde Sayın Talat ile bir araya geleceğiz ve bunu konuşacağız" dedi.

Grupların çalışmalarında ilerleme görmediğini söyleyen Hristofyas, "Talat'ın çıkıp 'ilerleme var Haziranda müzakerelere başlayalım' demesiyle, Hristofyas'ın da 'ilerleme yok' demesiyle hiçbir yere varamıyoruz" dedi.

Hristofyas, görüşmelerin uzatılması talebinin olmadığını, ancak çalışma gruplarının faaliyetlerinin uzamasını ihtimal dışı görmediğini belirterek, Temmuz sonu bir değerlendirme yapacaklarını kaydetti.

Hristofyas, "yerleşik" olarak nitelediği, Türkiye'den gelen KKTC vatandaşlarıyla ilgili "hepsi kalacak" söylemini asla kabul etmeyeceğini belirterek, çözüm olması halinde 50 bin kişinin kalmasını kabul edeceğini kaydetti. Hristofyas, "Samimi olarak şuna da inanıyorum ki, Kıbrıs sorununun çözümünü isteyen Kıbrıslı Türkler 'yerleşiklerin' tümünün kalmasını istemiyorlar" iddiasında bulundu.

Olası bir çözümde Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Türk yönetiminde dahi olsa evlerine dönme hakkı bulunması gerektiğini savunan Hristofyas, bunun için, Rum mülkünü kullanan Kıbrıslı Türklere ayrı evler yapılabileceğini iddia etti. Hristofyas, "Kimse benden (ne aldıysanız helal olsun) dememi beklemesin" ifadesini kullandı.

Hristofyas, "Çözüm için aklınızda bir takvim var mı?" sorusuna karşılık şunları söyledi:

"Benim aklımda böylesi bir tarih yok, böyle bir takvim yok. Benim aklımda dostum Talat ile birlikte aynı dili konuşabilmek var. Ve diğer yandan böylesi bir takvimi koyabilecek şekilde Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümü konusunda beni ikna etmediğini görüyorum.

Gönül isterdi ki 2008 yılı içerisinde hatta mümkünse bugün referandumu yapalım. Ancak bunun yapılabilmesi için bizim ortak bir şeye kavuşmamız gerekir."

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious