Hsyk kanunu tam metni - Hsyk kararları 2014 - Hsyk kararnamesii

Hsyk kanunu tam metni - Hsyk kararları 2014 - Hsyk kararnamesii.17633
17.01.2014 / 07:43:45

Hsyk kanunu hakkında detaylar Haber Aktüel'de yayınlanıyor. Ne olacak, nelerin olması istenmiyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yetkilerini Adalet Bakanı’na aktaran kanun teklifi, 7 gün aralıksız süren görüşmelerin ardından Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Her gün gece yarılarını bulan görüşmelerde muhalefetin teklifin ‘anayasaya aykırı’ olduğu, ‘yargının bakana bağlandığı’ ve ‘kuvvetler ayrılığını yok edeceği’ne dair eleştirilerini AK Partililer kabul etmedi. 52 maddelik kanun teklifinin 8 maddesi geri çekilirken, iki yeni madde ilave edildi. Teklifin 20’den fazla maddesinde değişiklik yapılırken, geri çekilen veya değiştirilen maddelerde teklifin özünü etkileyecek bir değişiklik olmadı. Komisyondan geçen ve önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi planlanan kanun teklifi ile HSYK’daki genel sekreter, genel sekreter yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, Teftiş Kurulu Başkan yardımcıları, tüm kurul müfettişleri, tetkik hakimler ve idari personelin görevlerine son verilecek. HSYK başkan vekili ve daire başkanlarının bu görevleri ile kurul üyelerinin dairelerdeki görevleri de sona erecek. Türkiye Adalet Akademisi’nde de Adalet Akademisi başkan, başkan yardımcıları, Genel Kurul, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyelerinin tamamının görevlerine son verilecek. Bu kanunun çıkmasının ardından 10 gün içinde Adalet Bakanı, kurul üyelerinin görev yapacakları daireleri belirleyecek; Teftiş Kurulu başkanı, başkan yardımcıları ve genel sekreter yardımcılarını atayacak.

HSYK personeli, adalet bakanı tarafından ‘sözlü ve gerektiğinde uygulamalı sınavla’ atanacak. Teftiş Kurulu başkan ve başkan yardımcıları adalet bakanı tarafından atanacak. Genel Kurul’un toplantı günlerini ve gündemini artık adalet bakanı belirleyecek.

HSYK üyeliği için ‘aday sayısı kadar’ yerine ‘bir aday için’ oy kullanılabilecek. Böylece Anayasa Mahkemesi’nin anayasada olmasını bile anayasaya aykırı bulduğu bu düzenleme yasaya konulacak. HSYK üyelerinin disiplin suçu eylemleri sebebiyle haklarında yürütülecek disiplin soruşturmasını adalet bakanı, disiplin kovuşturmasını ise Genel Kurul yapacak. Teklifle üyelerin adli suçlarıyla ilgili Genel Kurul’un tüm yetkileri de bakana aktarılıyor.

Anayasa Mahkemesi’ne yüksek mahkemelerden cumhurbaşkanınca seçilecek üye adaylarının belirlenme usulü de değiştirilecek. Buna göre kıdemi en az 6 yıl olan adaylar arasından seçim yapılacak ve seçimde her bir üye her boş üyelik için bir adaya oy kullanabilecek.

Bu arada Meclis Başkanı Cemil Çiçek, HSYK ile ilgili değişikliğin yasa ile değil anayasa ile yapılmasını istedi. Çiçek, “Eğer Anayasa Değişikliği konusunda bir irade varsa ben konunun yüzde 98 çözüldüğü kanaatindeyim. Sıfırdan yeni tartışmalara girmenin anlamı yok.” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den sonra Meclis Başkanı Cemil Çiçek de, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSYK) ile ilgili değişikliğin yasa ile değil anayasa ile yapılmasını istedi. Çiçek, HSYK’nın yeni yapısı hakkında RTÜK modeli yerine Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda ön plana çıkan metni adres gösterdi. Çiçek, “Eğer Anayasa Değişikliği konusunda bir irade varsa ben konunun yüzde 98 çözüldüğü kanaatindeyim. Yüzde 98’i bırakıp sıfırdan yeni tartışmalara girmenin anlamı yok.” dedi. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna adı karışan bakanlarla ilgili fezlekelerin Meclis’e gelmediğini, geldiği anda gereğini yapacağını bildirdi.

    Meclis’te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran TBMM Başkanı Cemil Çiçek, HSYK tartışmasını değerlendirdi. Meclis Başkanı, köklü çözümün anayasa değişikliğiyle yapılabildiğini vurguladı. Onun dışındaki çözümlerin geçici olacağını anlattı. Partilere şu çağrıyı yaptı: “Bir süre sonra başka tartışmaları yaşarız. Gelin bu sıkıntılardan doğru bir çözüm, hayırlı bir çıkış yapalım ve bu HSYK’nın yapısını değiştirelim.” HSYK’nın bugün geldiği durum itibarıyla çoğulculuğu değil çoğunlukçuluğu esas alan bir yapıya dönüştüğünü savunan Çiçek, “Bunun nedeni Anayasa Mahkemesi’nin, Meclis’ten çıkan maddeyi iptal etmesidir. Meclis’ten çıkan kanun, her bir yargı mensubunun bir tek kişiye oy vermesi tarzındaydı ve çoğulculuğu temin edecekti. İptal kararından sonra çoğulcu bir yapı ortaya çıkmadı.” ifadelerini kullandı.

    Meclis Başkanı Cemil Çiçek, yolsuzluk soruşturmasının ardından yaşanan tartışmalardan en fazla yargı camiasının rahatsız olduğunun da altını çizdi. Çiçek, “13 bin 500’e yakın hakim ve savcı canını dişine takarak, büyük fedakarlıklarla, yüz binlerce dosyayı karara bağlamaya çalışıyor. Bazı uygulamalardaki sıkıntılı durumlar sebebiyle yargının tümünün rahatsız edilmesini şahsen doğru bulmam. O insanlar takdir ve teşekkür edilecek hizmetleri yapıyor.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*