HSYK seçimleri arapsaçı

HSYK seçimleri arapsaçı.4702
  • Giriş : 13.08.2006 / 00:00:00

Yargıtay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) yapılacak üye seçimlerini çıkmaza soktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu arada Celal Altunkaynak için ise eylül ayı içinde ikinci bir seçimin daha yapılacak olması HSYK seçimlerini arapsaçına döndürdü.

7 üyeli HSYK'da iki üyenin emekliliği dikkatleri Kurul'un oluşacak yeni yapısına çevirirken, bu üyelikler için Yargıtay kontenjanında yapılan seçimlerde yasada belirtilen kurula uyulmadığı belirlendi.

Yargıtay kontenjanından HSYK üyesi olan Yaşar Engin Selimoğlu 9 Ekim 2006'da emekli olacak. Bu durumda boşalacak üyeliğe 4 ay öncesinde seçim yapılması ve bu seçim sonrasında boşalan üyelik için 3 ismin 1 ay öncesinden belirlenmesi gerekiyor. HSYK Yasası'nda bununla ilgili olarak, “Seçim işleri dönemin sona ereceği tarihten bir ay önce bitirilecek şekilde, seçim gününün tespiti ve Genel Kurul üyelerine duyurulması, ilgili Yüksek Mahkeme Başkanınca sağlanır” deniliyor.

26 Haziran 2006'da ilk tur oylamalarının yapıldığı üyelik seçimlerinde 50 tura yaklaşılmasına rağmen sonuç alınamazken, 17 Temmuz 2006'dan sonra seçimlere ara verildi. Yasa hükmüne rağmen, adli tatile daha 14 gün varken seçimlere ara verilmesi, bunun yanı sıra Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Osman Yurdakul'un organize ettiği ve yaklaşık 20 üyenin katıldığı İtalya gezisine izin verilmesi eleştirilere neden oldu.

İKİNCİ SEÇİM KAPIYA DAYANDI

HSYK'daki bir üyelik için seçimi sonuçlandırmayan Yargıtay'ın, Eylül ayı içinde 1 Aralık 2006'da emekli olacak olan HSYK Başkanvekili Celal Altunkaynak için başka bir seçim daha yapması gerekiyor. İki seçimin aynı anda yapılacak olması ise HSYK seçimlerini tam bir çıkmaza sokacak. Uzun seçimleriyle bilinen Yargıtay'da, HSYK için siyasi etkiden endişe ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious