HSYK Yargıtay ve Danıştay üyerini seçti

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Yargıtay ve Danıştaya üye seçimi yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantıya, aynı zamanda HSYK'nın başkanı olan Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile Kurulun doğal üyesi Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga da katıldı.

HSYK, Çiçek ve Kasırga'nın dışında 3'ü Yargıtay, 2'si Danıştaydan seçilen asıl üyelerden oluşuyor.

Toplantıda, Yargıtaydaki 23, Danıştaydaki 9 boş üyelik için seçim yapıldı.

Buna göre, Yargıtaya seçilen yeni üyelerin isimleri şöyle:

Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanı Ayşe Albayrak Doğan, Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanı Satı Ateşel, Ankara Hakimi Ayşe İnce Özden, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Saniye Tarhan, Eskişehir Ticaret Mahkemesi Başkanı Mehmet Gündüz İpek, Kadıköy Ticaret Mahkemesi Başkanı Kemalettin Yüksel, Ticaret Mahkemesi Başkanı Mustafa Acır, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Karayiğit, Yargıtay Tetkik Hakimleri Ahmet Duru, Bahri Demirel, Nuray Taşçıoğlu Duranoğlu, Mahmut Kamacı, Ayşe Ayten Güllüoğlu, Ayşe Zehra Tepedelenlioğlu, Mesut Balcı, Rıza Sarıtaş ve Filiz Pınarcı, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Sadık Demircioğlu, Yargıtay Cumhuriyet Savcıları Ramazan Özkepir, Haydar Metiner, İbrahim Şahbaz, Günsal Albayrak ve Osman Baş.
Danıştay üyeliklerine ise şu isimler seçildi:

Danıştay savcıları Tülin Özgenç, Emin Celalettin Özkan, Yakup Kaya, Ülkü Erbük ve Erkan Cantekin, Danıştay Tetkik Hakimleri Tülin Özdemir ve Nilgün İpek, Ankara Vergi Mahkemesi Başkanı Fatih Hakçı, Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Nurben Ömerbaş.

“SEÇİMLER OYBİRLİĞİ İLE OLDU”

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yaklaşık 7 saat süren Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Danıştay için 9, Yargıtay için 23 üye seçimi yaptıklarını belirtti.

Yargıtay ve Danıştaydaki dairelerin ayrı görevleri bulunduğunu anımsatan Çiçek, gerek taşra, gerekse Ankara'da Yargıtay, bakanlık ya da Ankara adliyesinde görev yapanları, dairelerinin ihtiyaçlarına göre belirlediklerini kaydetti.
Bakan Çiçek, “Adayların müzakeresi tabiatıyla bu kadar zaman almıştır. Yapılan seçimler oybirliği ile olmuştur. Bu defa özellikle Yargıtay açısından 8 tane bayan vardır. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious